Cape Coast Stadium

Pojemność15 000
Kraj Ghana
MiastoCape Coast
KlubyCape Coast Ebusua Dwarfs
Inauguracja 03.05.2016 (Ghana U20 - Chiny U19)
Czas budowy 01.02.2013 - 01.2016
Koszt 33,5 mln $
Projekt IPPR International Engineering Corporation
Wykonawca IPPR International Engineering Corporation

Reklama

Cape Coast Stadium – opis stadionu

Stadion w Cape Coast jest pierwszym tak dużym projektem piłkarsko-lekkoatletycznym w Ghanie od czasu ostatniego Pucharu Narodów Afryki organizowanego w tym kraju (2008). Podobnie jak budowane wtedy areny, również tym razem głównym inwestorem był rząd Chin, który wyłożył ok. 30 mln $ na Cape Coast Stadium, podczas gdy rząd Ghany aż 10-krotnie mniej.

Oczyszczanie terenu pod inwestycję ruszyło w 2012 roku, gdy zatwierdzono chiński grant na budowę. Właściwa konstrukcja 15-tysięcznika rozpoczęła się w lutym 2013, a planowo miała dobiec końca w kwietniu 2015. Ostatecznie jednak projekt miał znaczący poślizg. Konstrukcyjnie gotowy był w styczniu 2016, a do oficjalnej inauguracji doszło dopiero w maju.

Budowany w rozpoznawalnym chińskim stylu obiekt spełnia najwyższe normy lekkoatletyczne i piłkarskie, pozwalając Ghanie rozgrywać tu oficjalne mecze międzynarodowe. Widzowie zasiadają na jednopoziomowych trybunach. Te oferują 12 rzędów na całym obwodzie i więcej po zachodniej oraz wschodniej stronie. Z uwagi na 8-torową bieżnię i dużą ilość miejsca na pola do skoków w dal, widoczność z trybun jest ograniczona.

Zachodnia trybuna dysponuje efektownym dachem opartym o stalowy łuk, który jednocześnie utrzymuje lampy oświetlenia. Po drugiej stronie areny stoją dwa wysokie maszty. Najbardziej rozpoznawalny element stadionu to bez wątpienia promenada wokół trybun, przypominająca 10-ramienną, zaokrągloną gwiazdę. Pod żelbetową platformą znajduje się szerokie zaplecze, które uwzględnia m.in. sale do treningów oraz aż hostel z 21 pokojami.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2016