Estádio França Ndalu

Pojemność20 000
Kraj Angola
MiastoLuanda
KlubyClube Desportivo 1º de Agosto
Inauguracja 02.12.2023
Czas budowy 2013–2023

Reklama

Estádio França Ndalu – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion dla CD 1º de Agosto?

Clube Desportivo 1º de Agosto z Luandy, stolicy Angoli, został założony 1 sierpnia 1977. Klub jest wielosekcyjny i powiązany z siłami zbrojnymi Angoli. Sekcja piłkarska klubu zalicza się do krajowej czołówki i jest drugim najbardziej utytułowanym zespołem w Angoli, po Petro de Luanda.

Klub, pomimo sukcesów drużyny piłkarskiej, nigdy dotąd nie posiadał własnego stadionu. Dopiero w 2012 rozpoczęła się budowa klubowego kompleksu sportowego, którego elementem miał być stadion. Ośrodek powstawał na terenie dawnych obiektów wojskowych, w pobliżu lotniska Quatro de Fevereiro w Luandzie.

Kiedy wybudowano nowy stadion dla CD 1º de Agosto?

Budowę samego stadionu zainaugurowano 1 sierpnia 2013, w 36. rocznicę istnienia klubu. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał António França (ps. França Ndalu), jeden z założycieli klubu, a także generał, polityk i aktywista antykolonialny, którego imieniem zdecydowano się nazwać nowy obiekt.

Budowa stadionu trwała dosyć długo, do czego przyczyniła się m.in. pandemia COVID-19. Obiekt ukończono dopiero pod koniec 2023. 2 grudnia 2023 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia. Pierwszy mecz ligowy na nowym stadionie rozegrano 23 grudnia 2023, w ramach 9. kolejki Girabola (1º de Agosto – Wiliete SC 1:1).

Jak wygląda Estádio França Ndalu?

Obiekt posiada prostokątny, piłkarski układ i ma służyć przede wszystkim piłkarzom CD 1º de Agosto. Trybuny dzielą się na część górną i dolną. Dolne piętro w całości wyposażone jest w plastikowe krzesełka, w górnej części zamontowano je jedynie na trybunie za północną bramką. Pojemność widowni wynosi 20 tys. widzów. Dominującym kolorem na stadionie jest czerwony.

W planach na przyszłość jest zadaszenie trybun wzdłuż boiska, a także instalacja sztucznego oświetlenia oraz telebimów.

Co znajduje się w otoczeniu Estádio França Ndalu?

Stadion jest częścią tzw. miasta sportu (Cidade Desportiva). Kompleks położony jest obok lotniska Quatro de Fevereiro w Luandzie, niespełna 5 km na południe od ścisłego centrum Luandy. Oprócz stadionu, w skład kompleksu wchodzi m.in. hala sportowa na 3 tys. widzów (Pavilhão Multiuso "Paulo Bunze"), pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią (Campo Ndunguidi Daniel) oraz budynek akademii.

Reklama

Zdjęcia