Reebok Stadium

autor: Grzegorz Kaliciak

Reebok Stadium to nie tylko boisko i trybuny, to cały kompleks sportowy obejmujący również hotel (DeVere Whites Hotel). Obiekt mieści się w Lostock, na peryferiach Boltonu, w pobliżu Junction 6 - węzła autostrady M61. Jest widoczny z dużej odległości i wspaniale wygląda na tle miasta.

Otwarty pierwszego sierpnia 1997 roku Reebok Stadium powstał dzięki współpracy: Bolton Wanderers FC, Lobb Sports Architects, Deakin Callard Design Consultants, Watson Steel oraz Birse Construction. Projekt jest jedyny w swoim rodzaju. Niższe piętra każdej z trybun formują się w prostokąt, wyższe piętra mają owalny kształt. Tak jak we wszystkich nowych stadionach na Wyspach, murawa jest położona bardzo blisko trybun, a wszystkie miejsca są siedzące. Nad zdecydowaną większością krzesełek, na wysokości 27 metrów, rozwieszony jest dach, jedynie dolne rzędy nie są nim pokryte. Na stadionie, w jednym z narożników, znajduje się ogromny ekran. Pokazywane są na nim najlepsze akcje meczu. Bardzo charakterystyczną cechą dla stadionu Boltonu jest to, iż obie drużyny wchodzą na murawę oddzielnymi tunelami, każda drużyna z innej strony boiska. Oświetlenie Reebok Stadium zainstalowane jest na czterech, 43 metrowych, trójnogich masztach zbudowanych z metalowych rur. Obiekt posiada najnowocześniejszy system podgrzewania murawy oraz 54 funkcyjne pokoje, pomieszczenia zarządu klubu oraz loże biznesowe.

Na fanów przyjezdnych czeka łącznie 5000 siedzisk, wspaniała atmosfera oraz infrastruktura stadionowa na wysokim poziomie. Miejsca dla kibiców drużyny przeciwnej znajdują się na wyższym piętrze trybuny południowej za jedną z bramek. Ten sektor pomieści 3000 widzów. Kluby z najwierniejszymi kibicami mają także 2000 miejsc na niższym piętrze owej trybuny. Niższe piętro jest dzielone z tutejszymi kibicami, ale górne jest w całości dla przyjezdnych. Na trybunie północnej znajduje się sektor rodzinny.

Reebok Stadium to dużo więcej niż tylko obiekt sportowy. Jest tak samo dobrze przygotowany dla futbolu, jak i do organizowania ważniejszych koncertów, konferencji, pokazów, bankietów czy zebrań. Jest tam także pierwszy, w pełni zintegrowany z piłkarskim stadionem, hotel - bajeczny 125-pokojowy kompleks DeVere Whites Hotel mieszczący się w trybunie południowej. Dziewiętnaście hotelowych pokoi posiada widoki na murawę.

Bufet na Reebok Stadium jest również znakomicie zorganizowany. Klient obsługiwany jest przez dwie osoby, jeden z asystentów odbiera twoje zamówienie i pieniądze, a drugi przynosi posiłek. Ponad głowami klientów rozmieszczone są telewizory. Lokalne bary obsługują z reguły tylko tutejszych kibiców. W pobliżu stadionu oprócz licznych pubów i miejsc gdzie można coć zjeść, jest także klubowy McDonald i klubowa restauracja. Na stadionie jest Cafe '58 (kafejka upamiętniająca ostatni wygrany puchar Anglii) serwująca ciasteczka, hamburgery i piwo. Jest także Beehive Pub blisko boiska gdzie można zaparkować samochód. Poza tym na terenie stadionu serwowany jest alkohol. Na terenie należącym do klubu znajduje się parking samochodowy, ale kosztuje aż 5 funtów i jest często mocno zapchany.

Niektórzy mogą sądzić, iż jedynym ograniczeniem na stadionie jest jego pojemności, ok. 28 tysięcy, lecz Bolton znany jest ze swojej świetnej publiczności, która sprawia, iż jest to mało istotna wada. Zalet Reebok Stadium ma za to mnóstwo: futurystyczny wygląd, funkcjonalność, świetna infrastruktura i komfortowe warunki oglądania spotkań.