Parc des Princes - Park Książąt

autor: Kodex

Początki Parc des Princes

Budowę Parc des Princes rozpoczęto w 1969 roku. Jednak inauguracja nastąpiła dopiero 4 stycznia 1972 r. O dziwo, nie zagrała w tym spotkaniu drużyna PSG. Zmierzyły się wówczas jedenastki Olympique Marsylii i SC Bastii. Autorem tego pięknego obiektu jest słynny architekt Roger Taillibert.

Historia

Historia obiektu PSG jest nieco burzliwa. Już w 1897 zbudowano w Paryżu stadion, który był starszym bratem PdP. Z początku liczył on 20 000 miejsc, aby to w 1931 r. rozbudowano go o kolejne 30 tys. Pod budowę nowego miejsca rozgrywania meczów wybrano dzielnicę Parc des Princes, a to z racji jej szerokich ulic, które bardzo umożliwiłyby przepływ tłumów kibiców. Prace rozpoczęto w 1969 r., a pole budowy miało 4,5 hektara. To tu, na Parc des Princes odbywało się wiele imprez sportowych, między innymi:

  • Finał ME '84, Francja - Hiszpania 1:0
  • Mecze Mistrzostw Świata '98
  • Puchar Narodów w Rugby, z 1998 roku
  • Inne imprezy (koncerty, gale itp.)

Podziemia

W podziemiach stadionu PSG znajduje się wiele sklepów i restauracji. Jedną z największych powierzchni zajmuje sklepik z pamiątkami paryskiego klubu. Mieści się on na 250 m2. Obecnie PdP ma bardzo dobrą infrastrukturę. 10 i 18 km od niego znajdują się dwa lotniska. Jeśli ktoś lubi komunikację szynową, to może się wybrać na mecz pociągiem linii C albo metrem "9" i "10". Gdy mamy samochód, jest wiele tras, które umożliwiają nam dojazd do obiektu. Swój wehikuł możemy zostawić na 4-tysięcznym parkingu samochodowym, a gdy już zasiądziemy na krzesełku, to zaświecą nad nami lampy o mocy 1500 lux.

Teraźniejszość

Parc des Princes to paryski stadion sportowy, należący do klubu Paris Saint-Germain FC, którego pojemność to 48 527 miejsc siedzących. Nazwa obiektu pochodzi od dawnego parku, na terenie którego został on zbudowany oraz nazwy dzielnicy, do której administracyjnie przynależy. Ostatnią gruntowną modernizację stadion przeszedł w 1997 r., tuż przed finałami piłkarskich MŚ '98 (m. in. wymiana wszystkich miejsc siedzących). Niegdyś występowały na nim również inne stołeczne kluby: RC Paris i Paris FC.

Paris Saint-Germain FC

Na co dzień, na Parc des Princes rozgrywa swoje mecze zespół Paris Saint-Germain. Założony w 1970 roku klub ma na swoim koncie dwa tytuły Mistrza Francji. Zespół z Paryża siedmiokrotnie sięgał po Puchar Francji, dwa razy po Puchar Ligi Francuskiej, raz po Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Intertoto, zdobyty w roku 2001.
W drużynie tej grało i gra wielu znanych piłkarzy, m. in. Ronaldinho, George Weah czy Nicolas Anelka.