Jan Breydel Stadion

autor: Grzegorz Kaliciak

Jan Breydel Stadion jest domem dwóch klubów: FC Brugge i Cercle Brugge. Został zbudowany w 1975 r. oraz przebudowany w 1998 i 1999 na potrzeby mistrzostw Europy - Euro2000. Kluby z Brugii długo nie potrzebowały tej przebudowy, lecz miasto domagało się, aby także ich stadion gościły drużyny ME. Nazwa stadionu wzięła się z nazwiska średniowiecznego przywódcy powstania we Flandrii, Jana Breydela.

Pojemność obiektu wynosi 29.268 (przed przebudową obiekt mieścił ok. 18tys. widzów). Są tam 32 miejsca dla niepełnosprawnych, 212 dla dziennikarzy, 433 dla ważnych osobistości, tzw. miejsca biznesowe, oraz 13 lóż dla VIP-ów, które pomieszczą po 16 widzów. Wszystkie cztery główne trybuny są zadaszone i przylegają blisko płyty boiska.

Przebudowie uległy dwie trybuny: północna i południowa (znajdują się one za bramkami), na tej pierwszej krzesełka układają się w napis "Jan Breydel Stadion". Siedziska na odnowionych trybunach wraz z przylegającymi do nich łukami są w kolorach klubów z Brugii. Na północnej stronie stadionu są one niebiesko-białe (główne kolory FC Brugge), a na południowej zielono-białe (barwy Cercle Brugge).

Mecz otwarcia FC Brugge grało z inną belgijska drużyną - Anderlechtem Bruksela. Gospodarze wygrali 2:0. Podczas tego meczu wkurzeni kibice przyjezdnych zniszczyli 250 nowych siedzeń.

Na stadionie w Brugii odbyły się 4 mecze ME: Francja - Dania, Czechy - Francja, Jugosławia - Hiszpania (wszystkie z fazy grupowej) oraz Hiszpania - Francja (ćwierćfinał imprezy).

Po Euro 2000 zapotrzebowanie ze strony FC Brugge zaczęło rosnąć. Dobra gra w europejskich pucharach i bite regularnie rekordy w sprzedaży karnetów sprawiły, że największy zespół Brugii zaczął rozważać budowę nowego obiektu z prywatnym inwestorem. Plany postawienia 45-tysięcznika wraz z wielkim centrum handlowym nie zostały zrealizowane, w związku z czym Brugia dotąd rozgrywa swoje mecze na Jan Breydel Stadion. Mieli okazję przekonać się o tym kibice Lecha Poznań, który rywalizować z belgijskim zespołem w 2010 roku.