Hampden Park - ponad sto lat istnienia

autor: Michał Janus

Hampden Park to jeden z największych obiektów w Szkocji, jak i w samym Glasgow, gdzie jest zlokalizowany (większy jest tylko Celtic Park). Chociaż obiekt ten wygląda świeżo po licznych modernizacjach, jego otwarcie miało miejsce ponad sto lat temu!

Historia obiektu

31. października 1903. Zwycięski dla Queen's Park F.C. mecz z Celtikiem inauguruje nowy stadion. To tu aż do dnia dzisiejszego swoje mecze rozgrywa drużyna "Pająków" i Narodowa Reprezentacja Szkocji. Najwięcej ludzi przybywa tu w 1937 roku. Mecz dwóch krajów z wysp, Szkocji i Anglii, ogląda aż 149 415 kibiców. Wynik ten nie zostaje pobity do momentu powstania brazylijskiej Maracany w 1950 roku. Późniejsze wydarzenia ukazują, że im więcej, tym niebezpieczniej. Mamy rok 1989. Anglia. Podczas półfinału FA Cup 15 kwietnia, w którym FC Liverpool mierzy się z Sheffield Wednesday dochodzi do wielkiej tragedii. W wyniku przepełnienia trybun na Hillsbrough ginie 96 osób. To trzecia wielka tragedia z udziałem brytyjskich kibiców w ciągu pięciu lat. Jasne jest, że na brytyjskich stadionach musi dojść do radykalnych zmian. Nie omijają one również Hampden Park. Na całym obiekcie zostają zamontowane krzesełka, aby poprawić kontrolę nad widzami. Wraz z tym krokiem spada pojemność. Radykalna przebudowa szkockiej areny następuje już wkrótce.

Hampden Park dziś

Stadion zostaje otwarty po renowacji 14 maja 1999 roku. Dzięki niej Hampden otrzymuje od UEFA pięć gwiazdek w europejskiej klasyfikacji. Obecnie może pomieścić 52 103 widzów. Mieści się tu m.in. muzeum szkockiego futbolu, centrum medialne, dwa pokoje dla sędziów, pomieszczenie dla kontroli antydopingowej czy centrum medycyny sportowej. Nad całością trybun jest rozciągnięty dach. Wykorzystano tu krzesełka w kolorach: białym, czerwonym i niebieskim. Za bramkami ułożono z nich szkockie flagi, zaś na kondygnacji wzdłuż boiska napis "HAMPDEN". Znajdują się tu także dwie elektryczne tablice z wynikami. Te wszystkie udogodnienia i ulepszenia potwierdzają, że stadion słusznie został włączony do grona najbardziej ekskluzywnych aren na Ziemi.

Mekka rozrywki i sportu

To tu - na Hampden Park - odbywają się największe sportowe wydarzenia w historii Szkocji. Praktycznie bez przerw, co roku spotykają się tu dwie najlepsze drużyny Szkocji, które walczą o krajowy puchar. Dziesięciokrotnie sięgała po ten tytuł tutejsza drużyna. Queen's Park F.C. czterokrotnie zdobywa także Puchar Glasgow, ale na tym sukcesy tej ekipy się kończą. Obecnie rozgrywa ona swoje mecze w niższych ligach. Pomimo średnich sukcesów drużyny z Hampden, odbywa się tu wiele imprez. Trzy razy organizowany jest finał Ligi Mistrzów. W 1960, kiedy to przy 130 000 kibiców Real Madryt gromi Eintracht Frankfurt 7-3, w sezonie 1975/96 gdy Bayern Monachium pokonuje AS Saint-Etienne i w roku 2002. Wtedy to Real znów sięga po tytuł, zwyciężając nad Bayerem Leverkusen. Dodatkowo w roku 2007 odbył się tu „hiszpański” finał Pucharu UEFA – Sevilla wygrała z Espanyolem. Hampden Park to jednak nie tylko piłka nożna. Do 2004 roku swoje mecze rozgrywała tu drużyna Scottish Claymores (futbol amerykański). Prowadzone są tu także mecze rugby. W 1999 roku pomimo, że mistrzostwa świata w tej właśnie dyscyplinie odbyły się w Walii, część meczów rozegrano właśnie tu. Hampden to jednak nie tylko sport, ale także rozrywka. Odbywa się tu wiele koncertów m.in. w roku 1999 Roda Stewarta, w 2000 Tiny Turner, w 2001 Bon Jovi, Eagles i Robbiego Williamsa, w 2003 Eminema, w 2005 Oasis, czy U2 i wielu, wielu innych.

Ponad stuletnia historia Hampden Park przynosi ze sobą wiele zaskakujących, często wesołych, ale także smutnych zdarzeń. Jedno jest pewne. Jeśli nadal będzie tak pielęgnowany jak obecnie, śmiało można stwierdzić, że przetrwa kolejne dekady!