Gelredome

autor: Grzegorz Kaliciak

W 1989 roku powstały plany wybudowania nowego stadionu w Arnhem. Budowany stadion miał być wielofunkcyjny, wzorować się na najlepszych europejskich rozwiązaniach. Przez prawie dziewięć lat trwały prace z tym związane (wdrożenie projektu, zdobycie środków, rozpoczęcie budowy). Ostateczna kwota przeznaczona na budowę zamknęła się w kwocie 130 milionów guldenów.

Arnhem to nieduże miasto położone w środkowo-wschodniej Holandii (nad Dolnym Renem) - mieszka w nim zaledwie około 132 tysięcy mieszkańców. Wzięto to pod uwagę tworząc ten stadion i jego pojemność wynosi „jedynie” 26 600 miejsc.

25 maja 1998 roku, meczem Vitesse - NAC, uczczono otwarcie nowego stadionu Gelredome. Stadion ten ze względu na fakt, że istnieje dopiero kilkanaście lat, a użytkujące go Vitesse nie należy do najsilniejszych klubów, nie ma bogatej historii. Należy do najnowocześniejszych stadionów w Holandii: jest wyposażony w klimatyzację, rozsuwany dach, murawę wysuwaną na zewnątrz trybun. Wewnątrz stadionu - wokół płyty i trybun - rozsiano wiele sklepików, barów oraz restauracji. Jest też specjalna loża dla VIPów również bardzo bogato wyposażona.

W Arnhem jest odwrotnie niż do niedawna w przypadku polskich klubów. Te, nawet jeśli grały dobrą piłką, nie dysponowały przez długie lata. W holenderskim mieście jest inaczej. Stadion należy do najnowocześniejszych w tej części Europy, ale drużyna jest raczej ligowym przeciętniakiem (w tym sezonie będzie walczyła o utrzymanie). Co więcej, stadion długo nie był w stanie wypracować zysków na rozsądnym poziomie, a użytkujące go Vitesse nie miało pieniędzy na jego utrzymanie. Doszło nawet do tego, że miejscowe władze musiały ratować klub finansowo, zasilając jego budżet dodatkowymi środkami.

Raczej w najbliższych latach stadion ten nie będzie gościł wielkich drużyn, bo trudno liczyć, że Vitesse zacznie regularnie grywać w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy na wyższym szczeblu. Jedynym wyjątkiem była gra na tym obiekcie Twente Enschede, gdy stadion tego zespołu był rozbudowywany. Jak do tej pory największe mecze, które były rozegrane na Gelredome, toczyły się w ramach Mistrzostw Europy, które odbywały się w 2000 roku na boiskach Belgii i Holandii. Prawie komplet kibiców ekscytował się wówczas rywalizacją Turcji z Włochami, Rumunii z Portugalią, Anglii z Rumunią i Słowenii z Norwegią. Glredome nie znalazło się nawet na liście rezerwowych obiektów, gdy Holandia i Belgia walczyły o organizację Mundialu 2018, ostatecznie przyznanego Rosji.