Włochy: Kilkadziesiąt uwag do projektu stadionu Parmy. Co z budową?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Kilkadziesiąt uwag do projektu stadionu Parmy. Co z budową? Od zakończenia sezonu minął już ponad miesiąc, w międzyczasie ustalono kalendarz przyszłych rozgrywek, ale nadal nie ma żadnych wieści na temat planowanej od dawna inwestycji. Po konferencji służb, która odbyła się kilka miesięcy temu, wokół projektu renowacji stadionu Tardini panuje cisza.

Reklama

36 uwag

15 lipca temat przebudowy Stadio Ennio Tardini wrócił do Rady Miejskiej. I to nie po to, aby w końcu ustalić szczegóły wariantu urbanistycznego i czasu obowiązywania koncesji, ale po to, aby odpowiedzieć na pytanie radnej Marii Federiki Ubaldi. Kwestia ta jest istotna i budzi zainteresowanie opinii publicznej. Zadaję więc pytania burmistrzowi i kompetentnym radnym, aby dowiedzieć się: na jakim etapie znajduje się obecnie Konferencja Służb Podejmowania Decyzji i jakie są dalsze niezbędne kroki; aktualizacja statusu zatwierdzenia projektu i harmonogramu realizacji; czy nadal rozważana jest możliwość powstania tymczasowego stadionu i jakie są przewidywane ramy czasowe jego budowy; jaki jest oczekiwany wpływ uchwały w sprawie koncesji na grunt w radzie miasta? - pytała radna.

Na te pytania odpowiedział Michele Alinovi, przewodniczący Rady Miejskiej Parmy. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że prace Konferencji zostały przerwane 5 kwietnia przez kierownika projektu, który przesłał uwagi dotyczące części urbanistycznej projektu. 7 maja wszystkie te uwagi, w liczbie 36, zostały przesłane, a dokładnie miesiąc później Parma FC przekazała swoje odpowiedzi dotyczące zagadnień urbanistycznych. Obecnie Konferencja oczekuje na uwagi dotyczące aspektów projektowych, które powinny pojawić się w najbliższym czasie.

Po ich otrzymaniu Konferencja będzie musiała zaktualizować projekt, biorąc pod uwagę zarówno aspekty urbanistyczne, jak i projektowe. Jeśli te zmiany będą wymagały modyfikacji planu ekonomiczno-finansowego (PEF), konieczne będzie również jego zaktualizowanie i zatwierdzenie przez trzecią, uprawnioną stronę. Po zakończeniu tej technicznej części, projekt trafi do Rady Miasta, która podejmie decyzję w trzech kwestiach: w sprawach urbanistycznych, przyznania prawa do użytkowania terenu oraz wyznaczenia delegata, który przedstawi te decyzje oficjalnie.

Projekt Stadio Ennio Tardini© Studio Zoppini

Kiedy modernizacja zostanie zakończona?

Następnie Parma FC będzie musiała opracować szczegółowy projekt wykonawczy, który będzie wymagany do rozpoczęcia prac budowlanych i musi być zatwierdzony przez radę miasta. Przewiduje się, że proces budowy zajmie 27 miesięcy. Kwestia tymczasowego stadionu jest w gestii klubu, nie władz miejskich, ponieważ nie będzie on zlokalizowany w Parmie. Przedstawiciele już pracują nad znalezieniem odpowiedniego miejsca, ale szczegóły dotyczące lokalizacji i harmonogramu nie są jeszcze znane.

Mamy nadzieję, że do końca roku część związana z projektem wykonawczym i wszystkimi niezbędnymi zezwoleniami będzie gotowa - powiedział dyrektor zarządzający Parmy Luc Martines, w wywiadzie dla ParmaToday.it.

Co się zmieni?

Projekt opublikowany w 2023 roku przewiduje remont (rozbiórkę i przebudowę) obecnego stadionu, który po zakończeniu prac będzie mógł pomieścić 20 986 miejsc. Około 2962 m2 przeznaczone zostanie na powierzchnie komercyjne, w tym na Parma Store i Parma Calcio Museum. Szacunkowy koszt inwestycji to 138 milionów €.

Kamieniem węgielnym całego przedsięwzięcia będzie zrównoważony rozwój, dzięki czemu nowy stadion i cały obszar staną się przykładem na poziomie międzynarodowym pod względem redukcji emisji, paneli fotowoltaicznych, odzyskiwania wody deszczowej oraz wspierania mobilności.

Projekt Stadio Ennio Tardini© Studio Zoppini

Reklama