Opole: Stadion Opolski coraz bardziej przypomina projekt!

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Opole: Stadion Opolski coraz bardziej przypomina projekt! Opole jest jednym z ostatnich dużych miast w Polsce, którego drużyna rozgrywa ligowe mecze na stadionie wybudowanym jeszcze przed II wojną światową. Na szczęście niebawem się to zmieni, ponieważ końca powoli dobiegają prace na nowym obiekcie Odry.

Reklama

W oczekiwaniu na “sukienkę”

Projekt powstał w warszawskiej pracowni 90 Architekci. 14 grudnia 2021 roku podpisano z Mirbud S.A. umowę na budowę. Stadion Opolski osadzony jest na 130 słupach nośnych. Ciekawostką będą odbite w prefabrykatach betonowych znaki, m.in. herb miasta Opole. Każda belka grzebieniowa waży ponad 20 ton i łączy się z co najmniej trzema słupami. Na dwustopniowych trybunach zbudowanych z blisko 600 elementów będzie średnio 20 krzesełek.

Pod trzema trybunami znajdą się pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz punkty gastronomiczne i toalety. Pomieszczenia na trybunie zachodniej będą pełnić funkcje budynku klubowego. Zlokalizowany na sektorze 4. młyn pomieści 2856 osób, będzie także 1217 miejsc dla kibiców drużyn przyjezdnych.

Cały czas wykańczane są wnętrza budynku klubowego oraz loże. Stawiane są ścianki działowe, wykonywane sanitariaty i ciągi komunikacyjne. Trwają też ostatnie roboty związane z montowanie stalowej konstrukcji zadaszenia. Dookoła stalowej konstrukcji lada moment naciągana będzie specjalna membrana, tzw. „sukienka”. To specjalna tkanina z włókna szklanego pokryta teflonem na powierzchni 6 400 m2. Dzięki tej innowacji „sukienka” będzie mogła pełnić rolę ekranu, pozwalającego wyświetlać różne projekcje. Jej uszycie trwało okrągły rok – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w rozmowie z opole.pl.

Stadion Opolski© Fasha

Będzie zielono i ekologicznie

Robotnicy zakończyli już układanie drenażu murawy oraz instalacji do jej podgrzewania. Płyta boiska zaczyna się już powoli zazieleniać. Siew trawy poprzedziły badania laboratoryjne oraz odpowiedni dobór mieszanki, aby zapewnić jej optymalny rozwój w 10-miesięcznym cyklu.

Zamontowane są bramki wejściowe, tzw. kołowrotki, przez które na mecze wpuszczani będą kibice. Do prac przystąpili także brukarze. Ruszyło m.in. układanie krawężników, budowa dróg wewnętrznych i parkingów przy stadionie. Z kolei od strony ul. Północnej trwa budowa nowej drogi dojazdowej.

Stadion będzie bardzo ekologiczny. Zamontowane zostaną: fotowoltaika, pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. Nie zmarnuje się nawet deszczówka, która zostanie wykorzystana do podlewania murawy. Woda gromadzić się będzie w czterech zbiornikach (każdy 100 m3 = 10 000 wiader wody) ukrytych pod wschodnią trybuną stadionu.

Koszt inwestycji to około 170 mln zł. 100 mln złotych miasto pozyskało ze sprzedaży udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja, pozostała kwota pochodzi z kredytu. Zakończenie prac przy budowie nowego stadionu w Opolu zaplanowane jest na koniec 2024 roku. Pierwszy mecz rozegrany zostanie na nim na początku przyszłego roku.

Stadion Opolski© Fasha

Reklama