Wrocław: Futbol amerykański ponownie na Tarczyński Arenie

źródło: Radio Wrocław; autor: Mateusz Osmola

Wrocław: Futbol amerykański ponownie na Tarczyński Arenie Wrocławska drużyna futbolu amerykańskiego Panthers już niebawem powróci na Tarczyński Arenę, aby rozegrać mecz w ramach European League of Football. ELF to prestiżowe rozgrywki, które można porównać do piłkarskiej Ligi Mistrzów. Spotkanie będzie na pewno efektowną inauguracją sezonu dla wrocławian.

Reklama

Panthers Wrocław w europejskiej elicie

Pantery powstały w 2013 roku w wyniku fuzji dwóch utytułowanych klubów - Devils Wrocław i Giants Wrocław. Obie drużyny mogły pochwalić się tytułami mistrzowskimi oraz znaczącym wkładem w rozwój futbolu amerykańskiego w Polsce. Decyzja o połączeniu spowodowana była chęcią współpracy celem dalszej popularyzacji dyscypliny.

Do roku 2017 Panthers występowali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, zdobywając dwa mistrzostwa oraz dwa wicemistrzostwa Polski. Wskutek rozłamu w 2017 roku drużyna opuściła PLFA i wraz z 19 innymi polskimi klubami stworzyła nowe ogólnopolskie rozgrywki – Ligę Futbolu Amerykańskiego.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu© Maciej Lulko Fotografia Architektury

W sezonie 2021 władze Panter zrezygnowały z występów w krajowej lidze na rzecz nowo powstającej międzynarodowej European League of Football, zostając jednocześnie jedynym polskim klubem w tej lidze. Aktualnie wrocławianie są jedną z 17 drużyn biorących udział w tych rozgrywkach. Swoje domowe mecze Panthers rozgrywają na mogącym pomieścić 11 000 widzów Stadionie Olimpijskim.

Panthers zainaugurują sezon 2024 na Tarczyński Arenie

W European League of Football biorą udział zespoły z 9 państw i najsłynniejszych europejskich metropolii, m.in. Wiednia, Paryża, Pragi, Mediolanu, Monachium czy Barcelony. W sezonie 2023 wrocławianie dotarli w nich aż do fazy play-offs. W tym roku klub otwarcie celuje w mistrzostwo Europy.

Pierwszy mecz sezonu dla Panthers odbędzie się w niedzielę 26 maja. Rywalem klubu ze stolicy Dolnego Śląska będzie Berlin Thunder. Spotkanie zostanie rozegrane na Tarczyński Arenie. Stadion jest domem aktualnego lidera piłkarskiej Ekstraklasy, Śląska Wrocław. Obiekt może pomieścić niespełna 43 000 widzów. Bilety na mecz Panthers z Thunder są już w sprzedaży.

Tarczyński Arena Wrosław© Maciej Lulko Fotografia Architektury

To nie pierwszy raz, futboliści z Wrocławia wystąpią na Tarczyński Arenie. W 2015 roku Pantery zagrały na obiekcie w finale rozgrywek polskiej ligi, a na trybunach zasiadło 13 000 kibiców. Dwa lata wcześniej właśnie na tym stadionie odbyła się konferencja prasowa, w czasie której ogłoszono powstanie klubu.

Zawsze mierzymy wysoko! Jestem przekonany, że organizacja meczu na tak wielkim i nowoczesnym stadionie, jakim jest Tarczyński Arena, wpłynie na zainteresowanie kibiców, na których na miejscu będzie czekać masa atrakcji. To także międzynarodowe wydarzenie, które z pewnością wzbudzi ciekawość za granicą i przyciągnie na Dolny Śląsk wielu fanów z Niemiec. Naszym marzeniem jest, aby kiedyś wypełnić ten stadion! Zapraszamy wszystkich kibiców, gwarantujemy wielkie widowisko na najwyższym europejskim poziomie! – powiedział prezes Panthers Michał Latoś, cytowany przez Radio Wrocław.

Reklama