Anglia: Znany zespół porozumiał się z właścicielem obiektu

źródło: stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Anglia: Znany zespół porozumiał się z właścicielem obiektu Jeszcze rok temu wydawało się, że Coventry City lada moment opuści CBS Arenę. Los jednak okazał się przewrotny i to klub rugby będący byłym właścicielem stadionu musi znaleźć nowy dom.

Reklama

Problemy w Coventry

W grudniu 2022 roku informowaliśmy o zawirowaniach dotyczących użytkowników Coventry Building Society Arena (wcześniej Ricoh Arena). Wówczas według brytyjskich mediów The Sky Blues musieli się wynieść z użytkowanej areny, ponieważ nowi właściciele uznali dotychczasowe zobowiązania za nieważne. Dotychczas obiekt od 2014 roku należał do Wasps RFC, jednak problemy finansowe zakończone bankructwem spowodowały, że zostali oni zmuszeni do sprzedaży areny.

Stadion został nabyty przez Frasers Group. Konsorcjum należące do Mike’a Ashleya – właściciela Newcastle United w latach 2007-2021 - zakupiło za 17 mln £ 100% praw do nieruchomości właśnie od Wasps. Od razu po sfinalizowaniu transakcji nowy właściciel obiektu wezwał jednak popularnych The Sky Blues do opuszczenia areny stwierdzając, że dziesięcioletnia umowa zawarta pomiędzy klubem piłkarskim i klubem rugby jest w świetle nowej struktury właścicielskiej przestaje obowiązywać. W międzyczasie Wasps wycofali się z rozgrywek ligowych, ponieważ całkowicie stracili płynność finansową.

CBS Arena© Gerhard Rudolf

Porozumienie Coventry City z właścicielami stadionu

Ostatecznie Coventry City doszło do porozumienia z nowymi właścicielami stadionu. Udało się to jeszcze przed zakończeniem procesu eksmisji, który ciągnął się przez kilka miesięcy. Porozumienie zawarte w kwietniu 2023 roku przewiduje, że aktualnie 20. zespół rozgrywek EFL Championship będzie nadal korzystał z CBS Areny przez kolejne pięć lat. Warto wspomnieć, że właściciel klubu Doug King także starał się nabyć prawa do stadionu oferując za nie 25 mln £ – o 8 mln £ więcej niż Frasers Group. Decydująca jednak okazała się tu determinacja i spryt byłego właściciela popularnych Srok, a także czas – sąd orzekł, że King złożył ofertę za późno.

W porozumieniu między właścicielami klubu i właścicielami stadionu zawarto zapis, że przez ten czas Coventry City będzie jedynym użytkownikiem obiektu. To oznacza, że odbudowywana drużyna Wasps RFC nie ma szans powrotu na CBS Arenę. Media na wyspach informują, że nowe władze zespołu przedstawiły plany budowy nowego obiektu w hrabstwie Kent. Włodarze klubu aktywnie współpracują z Radą Okręgu Sevenoaks, aby znaleźć odpowiednią lokalizację. Aktualnie Wasps dzięki uprzejmości Worcester Warriors korzysta z Sixways Stadium. Liczą jednak, że wraz ze spłatą zobowiązań uda się zainicjować planowaną inwestycję.

CBS Arena© Gerhard Rudolf

Reklama