Mistrzostwa Świata 2034: Czy Arabia Saudyjska będzie gospodarzem turnieju?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Mistrzostwa Świata 2034: Czy Arabia Saudyjska będzie gospodarzem turnieju? Ostatnie dni przyniosły wiele nowych informacji dotyczących zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wiemy już nie tylko wszystko o gospodarzach turnieju w 2030 roku, ale także sporo o mundialu, który zostanie zorganizowany cztery lata później.

Reklama

Arabia Saudyjska wykorzystuje okoliczności

Arabia Saudyjska oficjalnie zadeklarowała chęć organizacji Mistrzostw Świata FIFA w 2034 roku, co nastąpiło krótko po tym, jak FIFA zaprosiła kraje z regionu Azji i Oceanii do składania ofert. Saudyjska Federacja Piłki Nożnej (SAFF) jest liderem tej oferty, dążąc do zapewnienia światowej klasy turnieju, który odzwierciedla trwającą transformację społeczną i gospodarczą kraju. Ofertę dodatkowo wzmacnia rosnące doświadczenie Arabii Saudyjskiej w organizacji znaczących wydarzeń piłkarskich, w tym zbliżających się Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2023 i Pucharu Azji AFC 2027.

Aspiracje Arabii Saudyjskiej do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej to nie wszystko. Krajowy minister sportu, książę Abdulaziz bin Turki Al Faisal, podkreślił, że organizacja mistrzostw świata w 2034 roku będzie kamieniem milowym w transformacji kraju. Uważa on, że takie wydarzenie przybliżyłoby Arabię Saudyjską do spełnienia marzenia o staniu się globalną potęgą sportową. Zdanie to powtórzył Yasser Al Misehal, prezes SAFF, który stwierdził, że przemiana Królestwa jest siłą napędową ich oferty.

King Abdullah Sports City Stadium© King Abdullah Sports City Jeddah

Rosnąca popularność piłki nożnej w Arabii Saudyjskiej

Scena piłkarska Arabii Saudyjskiej tętni życiem. Naród zakwalifikował się do Mistrzostw Świata sześć razy, z godnym uwagi zwycięstwem nad mistrzami świata Argentyną na Mistrzostwach Świata w 2022 roku. Co więcej, Saudi Pro League przyciąga światowe gwiazdy piłki nożnej, a wielkie nazwiska, takie jak Cristiano Ronaldo, Neymar i Karim Benzema, podpisują umowy z saudyjskimi klubami.

Ten wzrost aktywności piłkarskiej, w połączeniu z infrastrukturą kraju i postępem gospodarczym, sprawia, że Arabia Saudyjska jest silnym pretendentem do uzyskania praw do organizacji Mistrzostw Świata w 2034 roku. Podczas gdy Arabia Saudyjska początkowo rozważała złożenie wspólnej oferty z krajami takimi jak Egipt i Grecja, teraz skupiła się wyłącznie na sobie. Mimo że kibice nie są przekonani do takiego kierunku, to czekają z niecierpliwością, aby zobaczyć czy marzenie Królestwa się spełni.

King Abdullah Sports City Stadium© Mahmoud Bakheet „Hosary”

Reklama