Grecja: Stadion Olimpijski w Atenach zamknięty z powodów bezpieczeństwa

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Grecja: Stadion Olimpijski w Atenach zamknięty z powodów bezpieczeństwa Głowna arena Igrzysk Olimpijskich z 2004 roku musiała zostać z wyłączona z użytkowania. Stało się tak, ponieważ konstrukcja dachu obiektu nie przeszła testów bezpieczeństwa i może stanowić zagrożenie.

Reklama

Stádio Olympiakó Spiros Louis w Atenach został tymczasowo zamknięty po tym, jak badanie wykazało, że metalowa konstrukcja dachu obiektu nie odpowiada prawnie wymaganym normom. Efektowne zadaszenie zaprojektował słynny hiszpański architekt Santiago Calatrava. Problemy wykryto również na dachu pobliskiego ateńskiego welodromu olimpijskiego. Wszystkie wydarzenia na obu obiektach zostały zawieszone ze skutkiem natychmiastowym, poinformował w piątek operator obiektu, spółka OAKA. 

Stádio Olympiakó Spiros Louis© Tilemahos Efthimiadis (cc: by-sa)

Usterki zostały wykryte po przeprowadzeniu badania w ramach umowy renowacyjnej pomiędzy OAKA, greckim Ministerstwem Sportu i Funduszem Rozwoju Majątku Republiki Greckiej (TAIPED). Teraz zostanie przeprowadzone drugie badanie, aby dokładniej zbadać tę kwestię.

W wydanym oświadczeniu Grecki Komitet Olimpijski (HOC) zaakceptował decyzję o zawieszeniu imprez w obu obiektach. HOC wezwał do szybkiego przeprowadzenia badań, aby wszelkie niezbędne prace naprawcze mogły zostać podjęte natychmiast. W piątek na welodromie odbywał się turniej brydżowy, po czym konieczna była ewakuacja budynku. W imprezie uczestniczyło kilkaset osób.

Oba obiekty były wykorzystywane podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Stadion Olimpijski na 70 000 miejsc jest używany przez klub greckiej Super League Panathinaikos do rozgrywania meczów w europejskich pucharach. Następny domowy mecz klubu w UEFA Europa League odbędzie się 26 października przeciwko Stade Rennais. Nie jest jasne, kiedy stadion będzie mógł zostać ponownie otwarty.

Stádio Olympiakó Spiros Louis© Toby Simkin (cc: by-nc-sa)

Reklama