Anglia: Wielomilionowy projekt Manchesteru City

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Anglia: Wielomilionowy projekt Manchesteru City Coraz więcej stadionów czołowych europejskich klubów jest w trakcie przebudowy bądź istnieją plany renowacji tych obiektów. Jednym z nich jest Etihad Stadium, co do którego koncepcje nabierały kształtu przez ostatnie tygodnie. Jak prezentują się najnowsze wizualizacje?

Reklama

Większe trybuny na Etihad

Wcześniej w tym miesiącu - 18 kwietnia - przedstawiciele Premier League złożyli wniosek o pozwolenie na przebudowę trybuny północnej stadionu, dzięki czemu pojemność obiektu zwiększy się o 7 700 dodatkowych krzesełek, a całkowita pojemność stadionu wyniesie ponad 61 958. Klub z niebieskiej części Manchesteru opublikował nowe zdjęcia planów rozbudowy Etihad Stadium według projektu Populousa. Przewiduje się, że renowacja będzie kosztować około 300 mln £.

Znana na całym świecie pracownia pomogła już powiększyć trybunę południową Etihad w sezonie 2015-16, dodając przestrzeń gościnną i rozrywkową na południowym krańcu stadionu. Projekt wykorzystał również istniejące maszty i dach z siatki kablowej oryginalnego obiektu, zachowując ten sam kształt i dopasowaną fasadę.

Etihad Stadium rendering© Manchester City FC

Korzyści sportowe oraz dla społeczności Manchesteru

Fasada proponowanej dobudówki w kształcie litery U - zwróconej w stronę Joe Mercer Way - będzie się wyróżniać w stosunku do stadionu, a na zewnątrz znajdą się 400-osobowy hotel i część handlowa, przypominające żagle. Będą one miały na celu odzwierciedlać żeglarskie dziedzictwo miasta. Manchester City zapowiedział, że po obu stronach konstrukcji w kształcie litery U pojawią się cztery piętrowe ekrany LED. Pomiędzy nowym hotelem a budynkami komercyjnymi powstanie strefa kibica przystosowana do każdych warunków atmosferycznych i mogąca pomieścić 3000 osób, przykryta stalowym zadaszeniem.

Wniosek o pozwolenie na budowę jest następstwem prawie pięciomiesięcznego procesu konsultacji nad projektami Populousa. Kiedy w grudniu ruszyły prace nad przygotowaniem projektu, klub oświadczył, że nowa przestrzeń rozrywkowo-gastronomiczna na trybunie północnej pomoże przekształcić Etihad w "całoroczne miejsce wypoczynku i rozrywki", jednocześnie poprawiając wrażenia kibiców i mieszkańców w dniu meczu. Manchester City FC twierdzi, że budowa powinna rozpocząć się przed końcem roku, pod warunkiem uzyskania zgody na budowę, a nowa trybuna północna będzie gotowa na sezon 2025-26.

Etihad Stadium rendering© Manchester City FC

Reklama