Wałbrzych: Przetarg na przebudowę historycznego stadionu i nowe szczegóły

źródło: stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Wałbrzych: Przetarg na przebudowę historycznego stadionu i nowe szczegóły Pojawiają się kolejne informacje w sprawie modernizacji Stadionu Miejskiego w Wałbrzychu. Ogłoszono przetarg na planowane prace i podpisano stosowne dokumenty. Przebudowa ma potrwać 24 miesiące. Jakie zmiany zajdą na zrujnowanym obiekcie?

Reklama

Świetlana przyszłość przed ruiną

O nadchodzących zmianach na wałbrzyskim stadionie pisaliśmy w czerwcu 2022 roku. Ogłoszono wówczas, że władze Wałbrzycha otrzymały aż 39,6 mln zł na realizację I etapu projektu. Okazało się to możliwe dzięki I edycji programu Polski Ład, który wsparł ponad 5 000 projektów w całym kraju, w tym aż 320 w województwie dolnośląskim. Wśród szczęśliwców znalazł się również Stadion Nowe Miasto. Szef Kancelarii Premiera RP, Michał Dworczyk skomentował zaistniałą sytuację następująco: “Stadion Górnika Wałbrzych od lat popada w ruinę i od lat mieszkańcy Wałbrzycha w tym kibice zabiegają o to, by temu obiektowi przywrócić świetność. Dzisiaj miasto na to zadanie otrzymuje ponad 39 mln zł. To jest 100% środków, o które wnioskowało.”

Co nowego wydarzyło się w tej sprawie? 10 marca 2023 roku samorząd Wałbrzycha ogłosił przetarg na realizację projektu. Stadion będzie przebudowany do kategorii lekkoatletycznej IV A oraz kategorii spełniającej wymagania piłkarskiej III ligi. Wśród planowanych prac wymieniono między innymi rozbiórkę starych trybun, wzmocnienie skarpy, na której się one znajdują, budowę zadaszonych stalowych trybun, odnowienie murawy, implementację systemu nawadniania oraz stworzenie nowoczesnej strefy lekkoatletycznej wokół płyty boiska. Obiekt otrzyma również właściwe zaplecze wraz z potrzebnymi budynkami, parkingiem oraz infrastrukturą techniczną.

Stadion Miejski w Wałbrzychu (Stadion Nowe Miasto)© Jörg Pochert

Stadion o niecodziennej historii

Stadion powstał w latach 20. XX wieku. Wałbrzych był wówczas niemieckim miastem, dlatego obiekt otrzymał nazwę “Waldenburger Berglandstadion”. Co ciekawe w lipcu 1932 roku odbył się tam wiec Adolfa Hitlera, który przyciągnął pełne trybuny widzów. W najbliższej okolicy znajdowało się kilka innych obiektów sportowych, które jednak z czasem znikły lub zostały przebudowane. Górnik Wałbrzych zaczął rozgrywać tam swoje mecze dopiero w 1946 roku. Trwało to do roku 1993, kiedy drużyna Górnika połączyła się z wałbrzyskim Zagłębiem, a powstała w ten sposób hybryda przeniosła się na Stadion Tysiąclecia.

Bez wątpienia jest to obiekt o wartości historycznej, dlatego wizja jego modernizacji ma prawo szczególnie cieszyć. Jeśli chcesz lepiej mu się przyjrzeć, sprawdź nasz film na platformie YouTube widoczny pod artykułem. Przedstawiamy w nim najciekawsze opuszczone i zrujnowane stadiony w Polsce, a w tym arenę z Wałbrzycha. Już niedługo obiekt otrzyma nowe życie, co  z pewnością przyczyni się do rozwoju i popularyzacji piłki nożnej oraz lekkoatletyki w mieście. Przetarg trwa do 17 kwietnia 2023, a roboty budowlane mają trwać maksymalnie dwa lata. Trzymamy kciuki!

Reklama