Wałbrzych: 40 mln na przebudowę historycznego stadionu!

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Wałbrzych: 40 mln na przebudowę historycznego stadionu! Pisząc tego newsa niejednokrotnie zbieraliśmy szczękę z podłogi. Nic tego nie zapowiadało, ale stało się! Gmina Wałbrzych otrzymała spory zastrzyk gotówki z programu Polski Ład, z czego aż 40 mln zł przekazane zostanie na odbudowę stadionu na Nowym Mieście. Czy to nowe otwarcie dla Górnika?

Reklama

Gdy w latach 20. XX wieku budowano Stadion Miejski, Wałbrzych nie był miastem polskim, a niemieckim. W dzielnicy Neustadt (Nowe Miasto) powstał efektownie skomponowany zespół obiektów sportowych, wpisany we wschodnie zbocze parku. 

Stadion gościł m.in. Adolfa Hitlera, który zapełnił obiekt podczas swojego wiecu w lipcu 1932. Do wojny nie zmieniło się nic, a po 1945… wszystko. Wałbrzych został włączony do Polski, a w 1946 roku gospodarzem stadionu stał się Górnik Wałbrzych.

Stadion Miejski w Wałbrzychu© Jörg Pochert

W szczytowym momencie pojemność obiektu była szacowana na 30-40 tysięcy widzów. Duża rozbieżność to efekt zastosowania ławek i zróżnicowanego zapotrzebowania podczas meczów Górnika. Niestety, od 1993 roku stadion jest prawie nieużywany. 

Nie ocalało także całe założenie przestrzenne z lat 20. W miejscu jednego z boisk powstała hala widowiskowa, baseny zasypano gruzem, a boisko koszykarskie na północy stadionu zarosła roślinność. Trybuny przestały być potrzebne po fuzji Górnika z Zagłębiem i przenosinach na Stadion 1000-lecia na zachodzie miasta.

Od 2011 roku ogłaszane były plany przebudowy obiektu dla potrzeb lekkoatletyki (zmniejszenie pojemności do 1,5 – 3 tys. miejsc), jednak nie udało się ich zrealizować. Teraz pojawiło się światełko w tunelu, które odwróciło wszystkie plany o 180 stopni.

Stadion Miejski w Wałbrzychu© Jörg Pochert

Władze Wałbrzycha otrzymały aż 39,6 mln zł na realizację I etapu modernizacji i przebudowy Stadionu Sportowego „Nowe Miasto”. Wszystko dzięki II edycji programu Polski Ład, który wsparł ponad 5 000 projektów w całym kraju, w tym aż 320 w województwie dolnośląskim. Wśród szczęśliwców znalazł się właśnie nowy-stary stadion Górnika.

Stadion Górnika Wałbrzych od lat popada w ruinę i od lat mieszkańcy Wałbrzycha w tym kibice zabiegają o to, by temu obiektowi przywrócić świetność. Dzisiaj miasto na to zadanie otrzymuje ponad 39 milionów złotych. To jest 100% środków, o które wnioskowało miasto – tak zaistniałą sytuację opisał szef Kancelarii Premiera RP, Michał Dworczyk.

Obecny stan obiektu możecie zobaczyć oglądając film na naszym kanale YouTube, w którym zaprezentowaliśmy kilkanaście opuszczonych polskich stadionów, w tym między innymi stadion w Wałbrzychu:

Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie ogłoszenie przetargu, na którego rozpisanie gmina ma 6 miesięcy. Przebudowa historycznego stadionu na pewno wleje optymizm w serca kibiców Górnika, który od wielu lat pogrążony jest w kryzysie, a sezon 2022/23, po dwóch awansach z rzędu, rozpocznie na poziomie IV ligi.

Reklama