Holandia: 40 lat zakazu wstępu na stadion PSV dla agresora z Eindhoven

źródło: stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Holandia: 40 lat zakazu wstępu na stadion PSV dla agresora z Eindhoven 23 lutego tego roku podczas meczu PSV Eindhoven z Sevillą fan holenderskiego klubu wtargnął na boisko i zaatakował bramkarza Marko Dimitrovica. Kibic został ukarany nie tylko trzema miesiącami aresztu, lecz również 40-letnim zakazem wstępu na stadion PSV i 2-letnim zakazem przebywania w okolicy obiektu.

Reklama

Wydarzenia z Eindhoven i bolesne konsekwencje

Starcie kibica z zawodnikiem miało miejsce podczas meczu Ligi Europy, w którym PSV Eindhoven podjęło Sevillę na Philips Stadion. 20-letni intruz dostał się na płytę boiska i popchnął Dimitrovica, a następnie spróbował go uderzyć. Bramkarz okazał się jednak wymagającym partnerem sparingowym, dlatego fan PSV został przez niego szybko obezwładniony. Chwilę później mężczyzna został wyprowadzony z boiska przez służby porządkowe. Obecnie odbywa on 3-miesięczną karę pozbawienia wolności. Kary, tyle że finansowej, może spodziewać się również sam klub, po tym jak UEFA otworzyła przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. PSV poinformowało, że podejmie próbę uzyskania odszkodowania finansowego od kibica.

To jednak nie koniec kłopotów, jakie sprowadził na siebie holenderski amator przemocy boiskowej. Nawet jeśli ureguluje swoje relacje z prawem i zobowiązania wobec klubu, jeszcze długo nie będzie mógł oglądać jego poczynań na lokalnym stadionie. Otrzymał on bowiem 40-letni zakaz wstępu na jego teren. Poza tym przez 2 lata mężczyzna nie może przebywać w części miasta, w której położony jest obiekt. Obszar ten nie został dokładnie określony w publicznym komunikacie PSV w tej sprawie. Klub podkreślił jednak w jego treści, że wymiar kary może zostać poszerzony o grzywnę od UEFA.

Philips Stadion© Stephan Hoogerwaard

Jak powstrzymać intruzów?

Wejścia kibiców na murawy stadionów mają długą historię w świecie sportu, a wiele przypadków trafia na pierwsze strony gazet i wywołuje burzliwe dyskusje. Niektórzy postrzegają te incydenty jako chwile spontanicznej i nieszkodliwej zabawy, a inni widzą w nich poważne naruszenie protokołów bezpieczeństwa. Wydarzenie z Philips Stadion dowodzi jednak jednoznacznie, że takich sytuacji nie powinno się ignorować. Zdecydowane reakcje wymiaru sprawiedliwości, klubu oraz UEFA zasługują na pochwałę. Czy jednak podejmuje się szerzej zakrojone działania, które miałyby poprawić bezpieczeństwo boisk oraz całych stadionów?

W odpowiedzi na rosnące obawy związane z wtargnięciami na murawy decyzyjne podmioty i organizacje sportowe na całym świecie wdrażają różne rozwiązania. Poruszaliśmy już tę kwestię na naszym portalu, na przykład z okazji zakończenia sezonu 2021/2022 i towarzyszących temu incydentów boiskowych. Poza tym nie sposób pominąć tu roli technologii w zwiększaniu bezpieczeństwa stadionów. Spore zmiany w tym kontekście zachodzą obecnie w Meksyku, o czym również informowaliśmy. Liga MX, najwyższa liga w Meksyku, wprowadza zaawansowaną technologię weryfikacji tożsamości FAN ID. Co ciekawe, takie rozwiązanie mogłoby zapobiec incydentowi z murawy Philips Stadion. Intruz dostał się tam bowiem bezprawnie, łamiąc nałożony na niego wcześniej zakaz wchodzenia na obiekt i korzystając z biletu innej osoby.

Philips Stadion© Kai0r, BS-MA-BS.net

Reklama