Szkocja: Wybrany “najbardziej instagramowy” stadion w kraju

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Szkocja: Wybrany “najbardziej instagramowy” stadion w kraju Piłka nożna w Szkocji wiąże się zawsze z wielkimi emocjami, żywiołowymi kibicami oraz wypełnionymi po brzegi trybunami. Jednym z najważniejszych piłkarskich wydarzeń w Szkocji są spotkania między Celtikiem a Rangers. W tym nietypowym zestawieniu wygrał właśnie jeden ze stadionów należących do tych klubów.

Reklama

Kto zwyciężył w głosowaniu?

Badanie, przeprowadzone przez sportworldnews.org, przeanalizowało dane z platformy mediów społecznościowych, aby potem wybrać “najbardziej instagramowy” stadion ze wszystkich, na których gra się w najwyższej lidze w Szkocji. Brano również pod uwagę pojemności obiektów tak, aby szansę miały również areny, na których występują mniej popularne kluby.

Zwycięzcą swoistego głosowania został Ibrox Stadium, na którym na co dzień występuje zespół Rangers FC. Dom klubu z Glasgow wyszedł na prowadzenie ze stosunkiem postów do widzów wynoszącym 1,89, gromadząc 96 596 postów pod hashtagiem #ibrox. Dom ich rywali, Celticu, zajął drugie miejsce ze stosunkiem postów do widzów wynoszącym 1,16. Z największą pojemnością miejsc siedzących wśród stadionów SPFL, 52-krotni zwycięzcy ligi szkockiej zdobyli 70 620 postów pod hashtagiem #celticpark. Najrzadziej wybieranym stadionem okazał się Ross County's Global Energy Stadium z wynikiem… 0 głosów. Również wybór dobrej strony hazardowej może nie być prosty, naprzeciw wychodzi jednak casinoonline777.pl.

Ibrox przed meczem© Эдгар Бреcщанов (CC BY-SA 3.0

Jak stadiony Celticu i Rangers doszły do swojej świetności?

Historia stadionu Rangers FC sięga daleko w przeszłość. Drużyna przeprowadziła się na obecny stadion w 1899 roku, a wcześniej grała na terenie tuż obok przez ponad dekadę. Jednak powstała konstrukcja była wykonana z drewna, co przyczyniło się do wielkiej katastrofy z 5 kwietnia 1902 roku. Pod ciężarem widzów zawaliły się najwyższe rzędy jednej z trybun, zabijając 25 osób i raniąc 517. Do kolejnej tragedii doszło w 1971 roku. Wtedy, wskutek ogromnego ścisku na schodach wyjściowych z jednej z trybun, zginęło 66 osób. Konieczna stała się przebudowa areny i w latach 70. oraz 80. zbudowano trzy nowe trybuny.

Również karta historii, zapisana przez Celtic Park jest bardzo interesująca. Już w 1898 roku stadion przeszedł do historii jako pierwszy obiekt piłkarski z dwupoziomową trybuną. Nadbudowa części areny podniosła pojemność do 63 000. Niestety, klub zbyt długo nie nacieszył się nią – spłonęła w 1927 roku. W latach 90. doszło do największej przebudowy obiektu, którą objęto aż trzy trybuny. To dzięki temu procesowi stadion dziś znów przekroczył pojemność 60 000 miejsc, tym razem już wyłącznie siedzących.

Co roku szkocka Premiership elektryzuje tamtejszych fanów właśnie głównie dzięki pojedynkom Rangers FC z Celtikiem, które nierzadko decydowały o mistrzostwie kraju. Również obecnie, w trakcie trwania sezonu 22/23 te dwie ekipy są na przedzie stawki. Celtic po 22 kolejkach ma przewagę sześciu punktów nad drużyną z Ibrox.

 Ibrox - widok z murawy przy świetle reflektorów© Catrionaf

Reklama