IO 2036: Egipt ma chrapkę na letnie igrzyska olimpijskie

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

IO 2036: Egipt ma chrapkę na letnie igrzyska olimpijskie Nigdy w historii Afryka nie gościła największego sportowego wydarzenia na świecie. Istnieje jednak duża szansa, że w końcu odbędzie się ono na Czarnym Lądzie. Egipskie Ministerstwo ds. Młodzieży i Sportu ogłosiło, że złoży swoją aplikację w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Reklama

Afryka przez dziesiątki lat pomijana była w procesie przyznawania praw do organizacji wielkich imprez. W 1995 roku RPA ugościło uczestników pucharu świata w rugby union. Wiele osób złośliwe twierdzi jednak, że impas został przełamany dopiero w 2010, deprecjonując tym samym rangę rugby jako globalnego sportu. Oczywiście chodzi o fakt, że Południowa Afryka była wówczas gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata. Pojawiają się jednak glosy mówiące o tym, że czas na kolejny krok, który w imieniu tego kontynentu miałby postawić Egipt

Kraj faraonów potwierdził, że zgłosi swój akces w sprawie organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2036. Do tej pory gospodarzami tego wydarzenia były Europa, Azja, Ameryka Południowa i Północna oraz Australia. Komentatorzy powtarzają, że czas rozprawić się z mitem niebezpiecznej i biednej Afryki, powierzając prawo do ugoszczenia tej imprezy państwu z tej części świata.

Egypt International Olympic City

W 2011 roku władzę w Egipcie przestał pełnić wieloletni dyktator Hosni Mubarak, a rządy w państwie przejęło wojsko. W kraju stało się bezpieczniej i o wiele rzadziej dochodzi do ataków terrorystycznych. Przyczynia się to do tego, że z roku na rok zyski czerpane z turystyki rosną. Na przestrzeni lat Kair stał się jedną z największych aglomeracji świata. Przeludniona stolica, której centrum i obrzeża zamieszkuje ponad 20 mln osób, niedługo straci ten status. 40 km na wschód od niej powstaje nowa Nowa Stolica Administracyjna, która ma przejąć tę rolę najpóźniej w 2030 roku.

W budowanym od 2015 mieście wznoszony jest także Sports City Stadium, który będzie miał rangę narodowego. Wiemy, że stanie się on częścią wielkiego kompleksu sportowego powstającego z myślą o organizacji igrzysk olimpijskich lub piłkarskiego mundialu. Obiekt, którego pojemność będzie liczyła ponad 93 000 miejsc będzie wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną. Obok areny powstaje także basen narodowy, hala, budynki administracyjne oraz centra kultury. Jego otwarcie wstępnie planowano na 2022 rok, lecz z powodu opóźnień zostanie on zainaugurowany w 2023. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Egypt International Olympic City

Egipski minister ds. Młodzieży i Sportu, Ashraf Sobhy przekazał, że jest zgoda prezydenta Abdel Fattah el-Sisiego na to, aby złożyć aplikację dotyczącą organizacji IO 2036. Miało to miejsce podczas wizyty w Kairze szefa MKOL, Thomasa Bacha. Reuters poinformował, że w oświadczeniu wydanym przez egipski rząd cytowano prezesa światowego komitetu, który stwierdził, że kraj faraonów będzie przygotowany na to, aby podjąć się wyzwania bycia gospodarzem tej imprezy za 14 lat

Powstająca baza sportowa jest na tyle duża, że po ewentualnym przyznaniu Egiptowi praw do zorganizowania igrzysk, koniecznie będzie zaprojektowanie i wybudowanie tylko i wyłącznie wioski olimpijskiej. Szef Egipskiego Komitetu Olimpijskiego, Sherif El-Erian twierdzi, że nie ma pośpiechu, ponieważ MKOL wyznaczy gospodarza IO 2036 najpóźniej w 2029 roku. Mając taki zapas czasowy nie ma obaw, że tamtejszy rząd nie zdąży z budową brakującej infrastruktury. Przypomnijmy, że znamy gospodarzy letnich igrzysk w 2024, 2028 i 2032. Kolejno organizatorami będą Paryż, Los Angeles i australijskie Brisbane.

Egypt International Olympic City© رح الهندسة Sarh Elhndsa (YouTube)

Reklama