Włochy: Dni San Siro policzone?

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Włochy: Dni San Siro policzone? Wszystko wskazuje na to, że pewna epoka w dziejach włoskiego calcio dobiega końca. Zapowiadana od lat wyprowadzka Interu i Milanu ze Stadio Giuseppe Meazza staje się faktem. Radni miejscy zaakceptowali zaktualizowaną wersję projektu nowego stadionu. Po zakończeniu budowy legendarne San Siro zostanie zburzone.

Reklama

Kultowe San Siro swój obecny, monumentalny charakter uzyskało w wyniku przebudowy przeprowadzonej przed Mistrzostwami Świata w 1990 roku. Powstało wtedy 11 masywnych kolumn ze spiralnymi wejściami dla kibiców. Na czterech z nich (w narożnikach) wsparte są ogromne kratownice, które podtrzymują dach stadionu. Na obiekcie przez lata odbyło się wiele prestiżowych spotkań, a oprócz samego mundialu były to m.in. finały Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

San Siro© Chindea Ciprian Emil

Niestety, pomimo bogatej historii i statusu ikony architektury stadionowej, Giuseppe Meazza już wkrótce przestanie istnieć. To, że Inter i Milan planowały opuścić swój dotychczasowy dom, wiadomym było już od kilku lat. Teraz wydaje się, że wreszcie sprawa nabrała tempa. Wydział rewitalizacji miasta Mediolan zatwierdził "poprawioną i skorygowaną" dokumentację dotyczącą nowego stadionu, przedstawioną przez oba kluby. Nowy obiekt ma powstać tuż obok San Siro.

Radni zażyczyli sobie, aby poprzednia dokumentacja została dostosowana do nowych ograniczeń. Kluczowy był tutaj wskaźnik intensywności zabudowy, który miasto nakazało obniżyć. Zmusiło to oba mediolańskie kluby do zrewidowania nie tyle samego projektu stadionu (autorstwa specjalistów w dziedzinie obiektów sportowych, studia Populous), co jego obrysu pod kątem budynków dla sektora usługowego. Chodzi o restauracje, hotele itp.

San Siro© The Hausmeister's Groundhopping

Według dokumentów z Urzędu Miasta, zaktualizowana propozycja jest korzystniejsza od poprzedniej, ponieważ przewiduje powstanie terenów zielonych o powierzchni ok. 50 000 m2. Nowa wizja przedstawiona przez Inter i Milan ma również spowodować przemianę obszaru na dzielnicę sportową, pod hasłem "katedra sportu". W najbliższych dwóch miesiącach odbędzie się szereg spotkań i publicznych konsultacji, podczas których dyskutowane mają być dalsze poprawki w projekcie.

Władze klubów liczą, że uda im się uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia do 2023 roku, aby rozpocząć budowę na początku 2024 roku. W czasie trwania robót, które mają potrwać 3,5 roku, Inter i Milan dalej będą występować na San Siro. Dopiero po zakończeniu prac na nowym stadionie i jego inauguracji ma rozpocząć się wyburzanie starego obiektu. Giuseppe Meazza zostanie całkowicie zrównany z ziemią. Ukończenie całego projektu prac wraz z terenami zielonymi i obiektami usługowo-handlowymi zaplanowano na 2030 rok. Jego wartość ma wynieść 1,2 miliarda €.

Nuovo Stadio Milano© Populous / Nuovo Stadio Milano

Wiele wskazuje na to, że ostatnim dużym wydarzeniem, jakie odbędzie się na San Siro, będzie ceremonia otwarcia zimowej olimpiady w 2026 roku. W ten sposób zakończy się pewna era włoskiego futbolu. Taka jest naturalna kolej rzeczy, a utrzymywanie dwóch stadionów byłoby rozwiązaniem kosztownym. Nie pojawiły się też żadne sensowne pomysły na to, jak zagospodarować Meazzę po otwarciu nowej areny. Rozbiórka ma kosztować 50 milionów €.

Reklama