USA: Kto wesprze modernizację Arrowhead Stadium?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

USA: Kto wesprze modernizację Arrowhead Stadium? W połowie czerwca Arrowhead Stadium w Kansas City oficjalnie stał się jedną z aren Mistrzostw Świata FIFA w 2026 roku. Aby dobrze przygotować się do turnieju, obiekt ma przejść gruntowny remont. Pozostaje jeszcze jedno zasadne pytanie: kto podejmie się jego finansowania?

Reklama

Rozpoczęta w 1968 roku budowa stadionu na wschodnich przedmieściach Kansas City, zakończyła się otwarciem obiektu tuż przed rozpoczęciem sezonu futbolowego w 1972. Na dużą renowację arena czekała jednak aż do 2007 roku. Arrowhead Stadium zyskał wówczas nowoczesne pomieszczenia klubowe dobudowane do obu trybun wzdłuż boiska, gdzie znalazły się m.in. restauracje oraz obszerny klubowy sklep. Co ciekawe, w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się baseballowy 40-tysięcznik - Kauffman Stadium.

Arrowhead Stadium© mtfrazier

Arrowhead Stadium, mogący pomieścić ponad 76 000 widzów na trybunach, jest pierwszym obiektem, o którym wiadomo, że przejdzie modernizację w związku z zaplanowanym na 2026 rok mundialem. Pokrywa się to także z wizją klubu Kansas City Chiefs, której włodarze zdecydowanie preferują rozbudowę obecnej areny, aniżeli wyprowadzkę na inny stadion.

O przyszłej rozbudowie obiektu 2-krotnych zdobywców Super Bowl pisaliśmy już w lipcu, jednak wciąż rodzi się pytanie, kto sfinansuje modernizację?

Póki co nikt nie wie, ile będzie ona kosztować i kto pokryje koszty. Szacunki burmistrza Kansas City, Quintona Lucasa, pokazują, że można już rozmawiać o konkretnych kwotach i że miasto przewiduje wydatek rzędu 50 mln $. Lucas spodziewa się też dodatkowych funduszy na lepsze skomunikowanie stadionu z resztą miasta za pomocą transportu publicznego, co powinno utwierdzić w przekonaniu klub o pozostaniu na własnym obiekcie.

Arrowhead Stadium© Mike Day

Właściciel Chiefs, Clark Hunt, chce, aby jego drużyna pozostała na Arrowhead Stadium, o ile uda się znaleźć dobry plan renowacji. Wiele mówi się o tym jakoby klub miał przenieść się na nowy stadion, prawdopodobnie poza granicami Kansas City, po tym, jak ich dzierżawa w Arrowhead wygaśnie już za osiem lat. To jeden z problemów, które na co dzień z tyłu głowy muszą mieć zarządzający klubem.

“Ten proces trwa (...) Mamy wielką nadzieję, że będziemy w stanie wyremontować Arrowhead, kiedy nadejdzie czas, ale prawdopodobnie dzieli nas ponad rok od podjęcia takiej decyzji. To nie jest prosta odpowiedź, kiedy próbujesz podjąć decyzję czy obiekt może przetrwać kolejne 25 lub 30 lat. Podchodzimy do tego bardzo metodycznie. Chcemy znaleźć właściwą odpowiedź, ponieważ jest to bardzo ważne” - podsumował swoją wypowiedź Hunt.

Reklama