Francja: FC Sochaux może opuścić swój stadion

źródło: Stadiony.net; autor: Michał Feter

Francja: FC Sochaux może opuścić swój stadion W marcu francuskie media poinformowały, że piłkarze drugoligowego FC Sochaux mogą z końcem miesiąca zostać bez stadionu. Ostatecznie udało się wynegocjować przedłużenie umowy do końca sezonu. Losy areny tego zasłużonego klubu stoją jednak nadal pod dużym znakiem zapytania.

Reklama

Kilka dni temu pisaliśmy o problemach w Mediolanie. San Siro to jednak nie jedyny stadion w Europie, którego dalsze funkcjonowanie budzi kontrowersje. O położonym 400 km na północ od Giuseppe Meazza stadionie Auguste-Bonal w ostatnich tygodniach bardzo głośno w prasie francuskiej.

Stade Auguste Bonal© badziu1

Jako pierwszy doniósł o tym l’Est Républicain. Według dziennika klub Ligue 2 może zostać zmuszony do opuszczenia swojego stadionu. Stade Auguste-Bonal powstał w latach 30-tych XX wieku. To właśnie wtedy klub świętował jedyne w swojej historii tytuły Mistrza Francji.

Obiekt służył piłkarzom z Burgundii przez 90 lat. Klub do sezonu 2013/2014 grał w Ligue 1. I choć na razie walka o powrót do elity nie zakończyła się powodzeniem, jest to bardzo dobrze znana i szanowana marka w futbolu europejskim.

Stade Auguste Bonal© Vee-BY (cc: by-nc-nd)

Wszystkim nam pierwszy dzień kwietnia kojarzy się z tradycyjnym świętem prima aprilis. Fanom FC Sochaux niestety wcale nie jest do śmiechu. Istniało duże zagrożenie, że właśnie tego dnia wygaśnie prawo klubu do dysponowania stadionem. Zgodnie z przepisami ligi, brak potwierdzenia umowy wynajmu obiektu może skutkować walkowerami.

Charles Demouge, szef Aglomeracji Pays de Montbéliard, która jest właścicielem obiektu, chce zmniejszyć zaangażowanie finansowe w klub. Pandemia i mniejsze wpływy podatkowe do budżetu każą władzom regionu szukać oszczędności. Może to oznaczać prawie pół miliona euro rocznie mniej w budżecie Burgundczyków.

Stadion, który był areną wielu fantastycznych meczów i w 2006 roku gościł między innymi reprezentację Francji, może stać się „białym słoniem”, czyli areną, która nie jest wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Stade Auguste Bonal© Arnaud 25

Dyrektor generalny klubu, Samuel Laurent, zasygnalizował, że jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia, Sochaux zamierza grać w sezonie 2022/23 w innej lokalizacji. Opcją alternatywną są stadiony w Gueugnon, Mulhouse i Dijon. Byłby to dla nas ogromny problem logistyczny. To szczególnie bolesny cios dla kibiców. Będzie nam i naszym partnerom bardzo przykro, ale jeśli nie będziemy mieli wyboru, zrobimy to – powiedział L'Équipe.

Pierwsze dni kwietnia przyniosły informacje o zawarciu porozumienia. FC Sochaux do końca sezonu, w którym walczy o powrót do Ligue 1, będzie grał na Bonal. Co dalej? Informacje z Burgundii będziemy przekazywać Wam na bieżąco.

Reklama