Opole: W grudniu podpisanie umowy na budowę stadionu

źródło: opole.wyborcza.pl / własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Opole: W grudniu podpisanie umowy na budowę stadionu Wybór skierniewickiego Mirbudu na wykonawcę stadionu nastąpił ponad miesiąc temu. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy między wspomnianą firmą a Miastem Opole. Ma to nastąpić w przyszłym miesiącu.

Reklama

Zakład Komunalny w Opolu będzie nadzorował budowę stadionu. Podmiot ten był również odpowiedzialny za przebieg procedury przetargowej, która nie była łatwa dla miasta. Wśród trzech firm biorących w niej udział najlepszy okazał się Mirbud, który złożył ofertę w wysokości 208 mln zł. Oferty pozostałych uczestników przetargu było daleko poza zasięgiem finansowym Opola: Polimex (282 mln zł) i Adamietz (307 mln zł).

Stadion Miejski w Opolu© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

W tym roku Opole deklarowało, że na powstanie obiektu może przeznaczyć maksymalnie 180 mln zł. W momencie otwarcia ofert (19 lipca) okazało się, że żadna z wymienionych wyżej firm nie mieści się w limicie, więc wyjścia były wówczas dwa: unieważnić całe postępowanie lub w ciągu 90 dni znaleźć brakującą kwotę i wyłonić zwycięzcę.

Ostatecznie wybrano tę drugą opcję. Rada miasta zgodziła się zwiększyć finansowanie o 40 mln zł, zmieniając pierwotne przeznaczenie tej sumy. Ten ruch pozwolił ogłosić Mirbud zwycięzcą przetargu, co oficjalnie nastąpiło 4 października. Dzień później skierniewiczanie pochwalili się tym w giełdowym komunikacie.

Od tego czasu wciąż czekamy. W przyspieszeniu całej procedury nie pomaga również specyfikacja przetargowa, która nie określa terminu, kiedy umowa powinna być podpisana. Dokument zakłada jedynie, że miasto ma wyznaczyć datę podpisania kontraktu jak najszybciej. Według najnowszych doniesień lokalnych mediów ma to nastąpić w grudniu. Od tego czasu Mirbud będzie miał 36 miesięcy na realizację inwestycji.

Stadion Miejski w Opolu
© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Co ciekawe, ostateczny koszt budowy areny ma wynieść jedynie 159 mln zł. Jak to możliwe wyjaśnia prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski:

- „Dzięki temu, że budowę będzie prowadziła miejska spółka, nie musimy płacić podatku VAT. To nam pozwoli na zaoszczędzenie około 40 mln zł. Jak potrzebny jest ten stadion, przekonaliśmy się po ostatnim meczu Odry Opole rozgrywanym w Opolu, za który klub musiał zapłacić karę".

Wspomniana kara była pokłosiem braku podgrzewanej murawy, co powoduje, że na ul. Oleskiej nie można rozgrywać meczów I ligi w okresie od listopada do kwietnia. Nowy dom Odry o pojemności 11 600 miejsc ma powstać na południowo-zachodnich obrzeżach miasta w pobliżu galerii handlowej Karolinka. Stary stadion zostanie zburzony, a teren po nim zostanie przekształcony w park wodny.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama