Nowy projekt: Stadion w Gubinie ma służyć nie tylko Carinie

źródło: stadiony.net [ŁB]; autor: Łukasz Błażewicz

Nowy projekt: Stadion w Gubinie ma służyć nie tylko Carinie Lubuskie, przez wielu nazywane futbolową pustynią, cierpi zarówno na niedobór silnych klubów, jak i odpowiednich stadionów. W przygranicznym Gubinie pojawiły się zakusy, by zmienić ten stan rzeczy - nie zapominając też o innych dyscyplinach.

Reklama

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o planach Gubina na renowację swojego historycznego obiektu. W międzyczasie miejscowa Carina, beniaminek trzeciej ligi, ugruntowała swoją pozycję sportową, stając się obecnie najwyżej notowaną lubuską drużyną. Najwyższa zatem pora na umieszczenie projektu w naszej bazie oraz podzielenie się szczegółowymi informacjami na jego temat.

Stadion Miejski w Gubinie© AMIBUD Cezary Ilnicki

Przebudowa ulokowanej na zachodnich rubieżach Polski konstrukcji, ma pozwolić dostosować jakość infrastruktury do poziomu sportowego beniaminka. I choć miejscowy klub piłkarski jest głównym użytkownikiem malowniczo położonego stadionu, trzecioligowa Carina nie będzie jedynym beneficjentem jego modernizacji.

Inwestycja ma bowiem doprowadzić do powstania obiektu wielofunkcyjnego - łączącego dotychczasowy, futbolowy użytek, z przeznaczeniem lekkoatletycznym. W założeniu, korzystać z niego mają nie tylko sportowcy, ale również zwykli mieszkańcy.

Projekt zakłada wyburzenie wschodniej części wału, gruntowną przebudowę i zadaszenie 9-rzędowej trybuny po przeciwległej stronie, oraz budowę dwukondygnacyjnego budynku klubowego o powierzchni 524 metrów kwadratowych. Wewnątrz obiektu zaplanowano m.in. szatnie, salę konferencyjną oraz pomieszczenia biurowe.

Na trybunie głównej przewidziano w sumie 974 miejsca siedzące - w tym 32 miejsca VIP, oraz 12 stanowisk prasowych. Ciekawostką architektoniczną jest odrębny, zadaszony sektor gości mogący pomieścić 64 osoby. Całkowita pojemność stadionu zamknie się więc w liczbie 1038 miejsc siedzących.

Stadion Miejski w Gubinie© AMIBUD Cezary Ilnicki

Istniejąca płyta boiska ma ulec przesunięciu, tak by umożliwić budowę bieżni lekkoatletycznej (wraz z pozostałą infrastrukturą) na poziomie V kategorii PZLA. Za oświetlenie o mocy 500 lx odpowiadać mają cztery 25-metrowe maszty ulokowane wewnątrz obiektu.

Koszty inwestycji szacowane są na ok. 24-28 mln złotych. Niewielka miejscowość nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć takiego ciężaru - Gubin liczy więc na wsparcie w ramach Polskiego Ładu. W najbliższym czasie powinniśmy przekonać się czy - i w jakim zakresie - przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z budżetu centralnego.

Autor: Łukasz Błażewicz

Reklama