Australia: Taras widokowy jak zawleczka od puszki

źródło: własne [MK]; autor: michał

Australia: Taras widokowy jak zawleczka od puszki Chodzenie po dachu Optus Stadium okazało się tak dużą atrakcją, że powstaje zupełnie nowy taras widokowy. Śmiałkom pozwoli zawisnąć nad krawędzią dachu, a wszystkim zaoferuje niesamowite widoki. Tylko kształt wywołał śmiech internautów.

Reklama

I nie mamy tu na myśli zwykłych memów w mediach społecznościowych. Nawet duże regionalne i ogólnokrajowe media obiegają grafiki porównujące nowy taras widokowy do zawleczki od puszki. A że Optus Stadium ma owalny kształt, przydomek „tinnie” (puszeczka) już krąży w sieci. Czy przylgnie na dłużej, zobaczymy…

Optus Stadium, Perth, Australia

Na pewno do Optus Stadium przylgnie za to sam taras widokowy. Wbudowany w zachodnią trybunę, nowy taras wzniesie się na wysokość ponad 42 metrów, tuż ponad membraną zadaszenia. Kształt ma się wpisać w bryłę obiektu, by nie kolidować z już istniejącą architekturą. Taras umożliwi oglądanie panoramy Perth na zachodzie i wnętrza stadionu na wschodzie.

Całość ma się oprzeć na głównym trzonie z szybem windowym. Dzięki windzie na taras wjadą wszyscy, również osoby o ograniczonej mobilności. Decyzja o stworzeniu tarasu zapadła po tym, jak jedną z kluczowych atrakcji obiektu w dzielnicy Burswood stały się wycieczki na dachu. Tzw. „halo tours” (halo to aureola) pozwalają obejść arenę sportową dookoła wewnętrznej krawędzi dachu.

Optus Stadium, Perth, Australia

Dla najbardziej żądnych wrażeń rozbudowana zostanie jedna z kluczowych istniejących atrakcji, tj. możliwość stanięcia bez barierek na samej krawędzi dachu (za to w uprzęży). W nowej wersji krawędź tarasu będzie wysunięta aż 5 metrów głębiej i wykonana z przezroczystego materiału, by spotęgować wrażenie ryzyka. Dziś jednorazowo z takiej przyjemności może korzystać tylko jedna osoba, docelowo będzie można wprowadzać na skraj obiektu po kilka osób naraz.

Finansowana publicznie inwestycja ma pochłonąć 7 mln A$ (ok. 20 mln zł). Ponieważ jednak zwiedzanie jest bardzo popularne, a ceny biletów ustawiono na wysokim poziomie (109$ dla dorosłych i 66$ dla dzieci, droższe w dni meczowe), inwestycja powinna się zwrócić stosunkowo szybko.

Autor: MK

Optus Stadium, Perth, Australia

Optus Stadium, Perth, Australia

Reklama