Australia: Brisbane potwierdzone jako gospodarz Igrzysk 2032

źródło: własne [MK]; autor: michał

Australia: Brisbane potwierdzone jako gospodarz Igrzysk 2032 W przededniu imprezy w Tokio MKOl potwierdził, że Brisbane będzie trzecim w historii australijskim gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Kandydatura była już wcześniej wskazana, dziś nastąpiło tylko oficjalne potwierdzenie.

Reklama

Po Melbourne (1956) i Sydney (2000) czas na Brisbane – tak uznały dziś w głosowaniu federacje zrzeszone w MKOl. Ich zadanie było inne niż zwykle, bowiem MKOl zmienia procedurę wyboru.

By uniknąć kosztownego „wyścigu zbrojeń” wielu miast, już po wstępnej selekcji w lutym wybrano Brisbane do dalszych rozmów. Ponieważ obie strony były zadowolone z zaproponowanej wizji, kandydaturę przedstawiono oficjalnie pod głosowanie.

Brisbane Cricket Ground, the Gabba - 2032 Olympics© Queensland Government

Brisbane Cricket Ground, the Gabba - 2032 Olympics© Queensland Government

W lutym nie było jeszcze pewne, który obiekt będzie pełnił rolę głównego. Od kwietnia jest jednak jasne, że będzie to legendarny krykietowy Gabba. Wielki owal istnieje od 1895 roku, a na potrzebę imprezy w 2032 roku ma zostać całkowicie przebudowany. W ramach zmiany strategii i zmniejszania skali Igrzysk Olimpijskich, również stadion główny będzie mniejszy. Brisbane i MKOl zgodziły się na pojemność 50 000 miejsc.

W sumie wielki turniej w 2032 roku ma być organizowany na ponad 30 obiektach, a o prawdopodobnej lokalizacji meczów piłkarskich w ramach IO informowaliśmy już w lutym. Szczegóły będą ustalane w najbliższych latach, jednak turniej ma się opierać na infrastrukturze już istniejącej.

Autor: MK

Reklama