Włochy: Sto dni prawdy dla Venezii

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Włochy: Sto dni prawdy dla Venezii Po prawie dwudziestu latach nieobecności piłkarze z jednego najbardziej malowniczych włoskich miast powrócili do Serie A. Stadion beniaminka w najbliższych miesiącach przejdzie modernizację.

Reklama

Alternatywą stadion SPAL

Stadio Pierluigi Penzo, Venice - home of VeneziaMinimalna liczba krzesełek dla obiektów Serie A wynosi 16 000. Klubowi z północno-wschodnich Włoch dużo brakuje do osiągnięcia tego celu, gdyż obecnie Stadio Comunale Pierluigi Penzo może pomieścić zaledwie 7389 widzów.

28 maja władze ligi dały Venezii 100 dni na dostosowanie areny do wymagań najwyższej klasy rozgrywkowej. „I Lagunari” zamierzają rozbudować stadion do 12 000 miejsc na najbliższy sezon, gdyż jako beniaminek mogą ubiegać się o zwolnienie na jeden rok z wymienionego wyżej minimum.

Do 20 czerwca Venezia musi przedstawić alternatywy obiekt, gdyby nie udało się zakończyć prac na czas. Najczęściej mówi się o Stadio Comunale Paolo Mazza w Ferrarze, która jest oddalona o 112 km od Wenecji, i o Trieście (169 km).

Być może władze pomarańczowo-zielonych będą się starać o rozegranie dwóch pierwszych kolejek nowego sezonu na wyjeździe, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami.

Stadio Pierluigi Penzo, Venice - home of Venezia© Stadiony.net

Jakie prace przed nowym sezonem?

Prawie trzy lata temu Venezia FC przedstawiła projekt nowego stadionu, który wciąż pozostaje w planach, jednak to modernizacja obecnej areny ma priorytet, gdyż takie rozwiązanie pozwoli grać u siebie przynajmniej przez jeden sezon Serie A. Później będzie trzeba rozbudować widownię do 16 000 miejsc. Klub nie porzuca także planów renowacji ośrodka treningowego w Taliercio.

Wkrótce dojdzie do rozbiórki starych, składanych trybun i zastąpienia ich nową konstrukcją tymczasową, która ma się opierać na stalowych rurkach. W ciągu najbliższych 3 miesięcy nastąpi modernizacja oświetlenia, które osiągnie 1650 luksów (w tej chwili jest tylko 850).

Stadio Pierluigi Penzo, Venice - home of Venezia© Stadiony.net

Kontrakt na wymianę oświetlenia został podpisany w marcu. Likwidacji uległy już wygrodzenia wokół boiska. W końcowej fazie dojdzie do remontu szatni, strefy mieszanej i hospitality. Na północy znajdzie się sektor dla kibiców gości.

Koszt robót ma wynieść około 3 mln € (13, 3 mln zł), a przewidywany czas użytkowania stadionu po wykonaniu wspomnianych prac ma być nie dłuższy niż 5 lat, gdyż docelowo Venezia ma się przenieść na nowy obiekt w dzielnicy Tessera.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama