Charków: Zmiana właściciela stadionu w przededniu 10-lecia Euro 2012

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Charków: Zmiana właściciela stadionu w przededniu 10-lecia Euro 2012 Kto będzie grał na arenie w Charkowie rozstrzygnie się w najbliższym czasie. Być może będzie to jeden klub, a może nawet dwa. Na razie wiemy na pewno, że obiekt zmienia właściciela.

Reklama

Miasto właścicielem obiektu

10 czerwca deputowani Charkowskiej Rady Obwodowej podjęli decyzję o przeniesieniu własności Stadionu Metalist z majątku gmin obwodu charkowskiego na majątek komunalny Charkowa. Tym samym obiekt ma się stać stadionem miejskim.

Decyzja deputowanych była podyktowana chęcią zabezpieczenia ciągłości istnienia klubu Metalist. Co najważniejsze, stadion nie może zostać sprywatyzowany, gdyż takie zapadły ustalenia na sesji wspomnianej rady. Miasto zobowiązało się utrzymywać obiekt i przeprowadzać niezbędne prace konserwacyjne.

Stadion Metalist, Charków© Vitalii Lytvynov

W tym miesiącu odbywa inwentaryzacja w kompleksie klubu (stadion, obiekty treningowe i akademia dziecięca), a 14 lipca ma on zostać włączony do majątku Charkowa na posiedzeniu rady miasta.

Największy stadion w Charkowie do 2007 roku był własnością miasta, ale tuż przed Euro 2012 przeszedł na wspólną własność gmin regionu. Następnie w 2013 roku został sprzedany nowemu właścicielowi Metalista Siergiejowi Kurczenko. Po tym, jak ten odmówił wywiązania się z zobowiązań inwestycyjnych i Metalist upadł w 2016 roku, stadion wrócił do rąk społeczności regionu.

Stadion Metalist, Charków© Валерий Дед

Dwa kluby czy jeden?

Biznesmen Ołeksandr Jarosławski, do którego należy nazwa i herb FC Metalist, zamierza przemianować FC Metal na FC Metalist i tym samym reanimować ten legendarny klub. FC Metal wywalczył w niedawno zakończonym sezonie awans na drugi poziom rozgrywkowy. Na Stadionie Metalista gra również Metalist 1925, który w sezonie 2020/21 awansował do Premier Ligi.

16 czerwca pojawiły się doniesienia ukraińskich mediów, że toczą się negocjacje, aby klub Jarosławskiego zastąpił Metalist 1925 w ukraińskiej ekstraklasie. W ten sposób FC Metal wykonałby skok z drugiego poziomu rozgrywkowego na pierwszy, dzięki sile przebicia swojego właściciela.

Stadion Metalist, Charków© Aleksandr Osipov

W związku z tym, że biznesmen ma prawa do nazwy Metalist, możliwe jest przemianowane Metalist 1925 na np. Avangard. Wszystko ma się rozstrzygnąć w najbliższych dniach lub tygodniach.

Warto dodać, że w Charkowie głód piłki i sukcesów jest ogromny. Finałowy mecz Metalu z Krywbasem w trzeciej lidze oglądało z trybun aż 38 500 widzów! Z kolei rekord pierwszej ligi (czyli drugiego szczebla) należy właśnie do Metalista 1925 i wynosi 13 174 osoby.

Na Stadionie Metalista odbyły się 3 mecze Euro 2012 (Grupa B). Grał tu także Szachtar Donieck swoje mecze domowe w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów i ligi ukraińskiej.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama