Niemcy: Bayern oszczędzi środowisko wprowadzając bilety elektroniczne

źródło: własne [KT]

Niemcy: Bayern oszczędzi środowisko wprowadzając bilety elektroniczne FC Bayern słusznie uznawany jest za lidera europejskiego futbolu, zarówno na polu sportowym jak i zarządczym. Niedawno wyłoniony triumfator Bundesligi ogłosił zakres innowacji, które wkrótce zostaną wprowadzone na Allianz Arenie.

Reklama

Skupieni na digitalizacji

Przedstawiciele tegorocznego mistrza Niemiec ogłosili wprowadzenie wyłącznie biletów cyfrowych. Od sezonu 2021/22 nie będzie już możliwości korzystania na Allianz Arenie z drukowanych wejściówek. Innowacja jest krytykowana przez pewne grupy kibiców. To cios dla wielu tradycyjnych fanów futbolu, a zwłaszcza dla kolekcjonerów.

Wiceprezes zarządu Jan-Christian Dreesen inaczej niż tradycyjni zwolennicy widzi zmiany i podkreśla konieczność wprowadzenia nowego sposobu zarządzania i eksploatacji zasobów. Zrównoważony rozwój, ochrona zasobów i redukcja emisji CO2 to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży biletów przez FCB, wyjaśnił. 

Allianz Arena, 5G and ticketless© Herr Bohn

Dreesen twierdzi również, że zaprzestając używania papieru lub plastiku do produkcji biletów, Bayern może również wyeliminować „około 350 tysięcy drukowanych listów, które były wcześniej wysyłane tradycyjną pocztą”.

Klub podkreśla wiele zalet wprowadzenia biletów cyfrowych, zarówno wykorzystując je podczas dnia meczowego oraz w momencie sprzedaży wejściówek na cały sezon. Po wdrożeniu tej nowości wszystkie bilety i karty parkingowe będą dostępne w cyfrowym centrum biletowym działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Zmiana systemu wpłynie pozytywnie na działania logistyczne, pozwalając na wyeliminowanie kosztów wysyłki oraz minimalizację ryzyka kradzieży lub zagubienia wejściówek. Bilety będzie można też łatwo przesłać znajomym pocztą elektroniczną, korzystając z chronionej hasłem sekcji na stronie fcbayern.com.

Allianz Arena, 5G and ticketless© FC Bayern

Bundesliga - lider zorientowany na technologię

Niemiecka Bundesliga jest zdecydowanie uznawana za jedną z najbardziej zorientowanych na nowe technologie lig piłkarskich na świecie. Innowacja to drugie imię Bundesligi, a jej perspektywiczne podejście do budowania zaangażowania fanów oznacza, że jako ​​organizator zawsze szuka nowych metod współpracy z różnymi interesariuszami.

Allianz Arena to obiekt Bayernu Monachium i stadion goszczący turniej UEFA Euro 2020. Dzięki współpracy z Deutsche Telekom został wyposażony w infrastrukturę pozwalającą wykorzystanie technologii 5G. Modernizacja zostało wdrożona, aby poprawić wrażenia fanów na 75-tysięcznym stadionie. Technicznie chodziło o umieszczenie jedenastu anten (o częstotliwości 3,6 GHz). Całość wykonano, aby zapewnić najlepszą jakość usług i umożliwić fanom bezproblemowe przesyłanie wielu zdjęć lub filmów w dni meczowe.

Allianz Arena, 5G and ticketless© FC Bayern

- Allianz Arena zawsze oznacza jakość, postęp i innowacje, dlatego cieszymy się, że możemy zaoferować naszym fanom tę wyjątkową technologię. Tym bardziej, że odbywa się to tak wcześnie i z pomocą naszych wieloletnich partnerów takich jak Deutsche Telekom - powiedział Karl-Heinz Rummenigge, dyrektor generalny Bayernu Monachium FC. „Po kompleksowym rozszerzeniu sieci W-LAN w 2015 r. technologia 5G jest kolejnym logicznym krokiem, aby uczynić wrażenia na stadionie jeszcze bardziej atrakcyjnymi podczas gry”.

Autor: Karol Tatar

Reklama