Anglia: London Stadium w tym roku bez lekkoatletyki?

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Anglia: London Stadium w tym roku bez lekkoatletyki? Mityng lekkoatletyczny Anniversay Games, będący częścią cyklu Diamentowej Ligi, prawdopodobnie nie odbędzie się w Londynie tego lata. Rozważane jest przeniesienie zawodów w inne miejsce w Anglii.

Reklama

Za duży wydatek na jeden wieczór

Zawody zaplanowano na 13 lipca. Dla wielu brytyjskich sportowców byłby to ostatni etap przygotowań do olimpiady w Tokio, która rozpocznie się 10 dni później. Organizacja Anniversay Games na London Stadium kosztowałaby aż 3 mln funtów (15,7 mln zł).

Jej koszt poniósłby brytyjski podatnik, a zawody miałoby oglądać maksimum 25 000 widzów. Na niedomiar złego, mityng byłby jedyną imprezą w przerwie letniej na stadionie, zajmowanym na co dzień przez West Ham United.

London Stadium© sbally1

Ogromny koszt i fakt przystosowywania stadionu do lekkoatletyki tylko na jeden wieczór, a później z powrotem do piłki nożnej, nie ma uzasadnienia ekonomicznego według London Legacy Development Corporation, która zarządza obiektami w Parku Olimpijskim.

Jak nie Londyn, to może Gateshead lub Manchester

LLDC nie zgadza się na organizację zawodów w tym roku w Londynie. Proponuje w zamian pokrycie kosztów przenosin imprezy do Gateshead lub Manchesteru. Takiego rozwiązania nie akceptuje UK Athletics (Brytyjski Związek Lekkiej Atletyki), który planuje wystąpić na drogę prawną przeciwko LLDC. Władze Diamentowej Ligi również nie są zachwycone potencjalną relokacją mityngu.

London Stadium© John Buckley

Według włodarzy UK Athletics, przenosiny zawodów w inne miejsce są niedopuszczalne, gdyż podmiot ten dysponuje 50-letnią umowę na organizację zawodów lekkoatletycznych w lipcu każdego roku w czasie trwania wspomnianej umowy, właśnie na London Stadium.

Mityngi Diamentowej Ligi odbywają się na London Stadium od 2013 roku. Zawody nie odbyły się rok temu przez pandemię i prawdopodobnie nie odbędą się też za rok w związku ze sporym natężeniem ważniejszych imprez w kalendarzu.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama