Włochy: Planowana renowacja w Wenecji i ambicje budowy nowego obiektu

źródło: własne [KT]

Włochy: Planowana renowacja w Wenecji i ambicje budowy nowego obiektu O ile byliśmy zachwyceni pomysłem na nowy stadion dla Venezia FC, o tyle zaskakujące są nowe informacje dotyczące modernizacji wysłużonego Stadio Pierluigi Penzo. Według najnowszych doniesień odnawianie obecnego obiektu ma się rozpocząć bez zbędnej zwłoki. Na szczęście nie przewidywana jest rezygnacja z projektu budowy nowej areny.

Reklama

Przebudowa obecnego obiektu bez rezygnacji z planów nowego

Stadio Pierluigi Penzo, jako drugi najstarszy stadion we Włoszech (datowany na 1913 rok), wymaga modernizacji i uczynienia go bardziej wygodnym dla kibiców. Dziś stadion ma tylko jedną stałą trybunę, a trzy inne to tymczasowe konstrukcje stojące w miejscu, gdzie kiedyś była umieszczona bieżnia. Obiekt przeszedł kilka renowacji, z których ostatnie z 2015 i 2017 roku zmniejszyły jego pojemność do prawie 7,5 tysiąca miejsc.

Stadio Pierluigi Penzo vs. nuovo stadio Venezia

Matteo Senno, przewodniczący komisji sportowej miasta Wenecji, potwierdził niedawno potrzebę modernizacji obecnego Stadio Pierluigi Penzo. Ulepszenie Penzo nie oznacza rezygnacji z projektu budowy nowego stadionu - dodał wyraźnie Senno.

Stadio Pierluigi Penzo vs. nuovo stadio VeneziaPrace renowacyjne mają objąć zadaszenie sektorów, odnowienie pomieszczeń (np. szatni), modyfikacje systemu oświetlenia, w tym także wymianę starych lamp ulicznych na bardziej ekologiczne. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię lepszych połączeń między Sant’Elena (wyspa na wschodnim krańcu Wenecji, na której znajduje się wysłużony, obecny stadion), a częścią kontynentalną. Poprawa komunikacji jest niezbędna do przyciągnięcia większej liczby kibiców.

Nowy stadion potrzebny od zaraz

Od dawna było jasne, że obecny stadion Venezia FC jest już znacznie wyeksploatowany, źle skomunikowany, i że posiada wiele ograniczeń. Czynniki te nie pozwalają zapewnić bezpiecznego i rentownego funkcjonowania. W związku z tym w 2018 roku ujawniono plan budowy stadionu i centrum handlowego w Tessera. Planowany obiekt na 18 tysięcy miejsc (z możliwością rozbudowy do 25 tysięcy) to przeciwieństwo obecnego pod wieloma względami. Miałby powstać w kluczowym komunikacyjnie miejscu. Wzdłuż jego potencjalnej wschodniej trybuny biegnie już autostrada, a planowana jest także stacja kolejowa. Niespełna 2 km na południe leży zaś lotnisko międzynarodowe obsługujące turystyczną mekkę.

Celem pomysłodawców nowego projektu jest dostarczenie nowoczesnej, ekologicznej i wielofunkcyjnej konstrukcji, która będzie użytkowana siedem dni w tygodniu. Oprócz sportu ma służyć społeczności poprzez dostarczaną rozrywkę, koncerty oraz działalność kulturalną. Nowy kompleks ma również charakteryzować się społeczną inwestycją, z tysiącami miejsc pracy zarówno w trakcie budowy, jak i podczas eksploatacji.

Stadio Pierluigi Penzo vs. nuovo stadio Venezia

Senno dodał również: Dla naszej administracji nowy stadion pozostaje pracą, z której nasze miasto nie może zrezygnować. Pokazaliśmy to w ostatnich latach uzyskując zgodę rady miasta Wenecji.

Co więcej, przedstawiciele urzędu miasta wystąpili z formalnym wnioskiem o włączenie projektu nowego stadionu do aplikacji w ramach dofinansowania z “Planu odbudowy dla Europy”. Jest to instrument zaprojektowany po to, aby pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa. W ramach programu kilka miliardów euro zostało przewidzianych na ożywienie gospodarki we Włoszech.

Autor: Karol Tatar

Stadio Pierluigi Penzo vs. nuovo stadio Venezia

Reklama