Opole: Jest przetarg, choć wciąż nie ma pieniędzy

źródło: własne [MK]

Opole: Jest przetarg, choć wciąż nie ma pieniędzy Opolski Zakład Komunalny opublikował przetarg na budowę stadionu. To dobra wiadomość, ale... losy inwestycji są wciąż bardzo niepewne i postępowanie może nie dojść do szczęśliwego finału.

Reklama

28 grudnia w biuletynie zamówień Unii Europejskiej pojawiło się ogłoszenie o zamiarze budowy nowego Stadionu Miejskiego w Opolu. Przetarg na roboty budowlane ma być zwieńczony otwarciem ofert 12 lutego o 10:30. Wykonawca ma otrzymać maksymalnie 36 miesięcy (3 lata) na budowę areny dla 11,6 tys. widzów.

Kryteria przetargu to cena (70% oceny), gwarancja na pozostałą część zadania (20%) oraz skrócenie terminu realizacji (10%). Ostatnie kryterium sugeruje więc, że stadion mógłby powstać szybciej niż w 3 lata. Biorąc pod uwagę, że mówimy o średniej wielkości obiekcie spełniającym kryteria III Kategorii UEFA, zejście nawet do 2 lat budowy wydaje się osiągalne. Trzeba pamiętać, że stadion powstanie z dala od obecnego przy Oleskiej, dlatego nie ma konieczności zapewnienia ciągłego użytkowania.

Nowy stadion miejski w Opolu© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

W imieniu samorządu inwestycję ma prowadzić Zakład Komunalny. Przeniesienie zadania na miejską spółkę ma umożliwić z jednej strony odzyskanie wpłaconego przy okazji realizacji podatku VAT, a z drugiej pozwala ruszyć z przetargiem pomimo braku zabezpieczonych środków w budżecie.

Ile może kosztować budowa w Opolu?

Właśnie o pieniądze rozbija się najwięcej pytań związanych z postępowaniem. Jak pisaliśmy miesiąc temu, w budżecie miasta na 2021 rok nie ma ani złotówki na budowę stadionu. I choć sytuacja się nie zmieniła, to miasto postanowiło ruszyć z przetargiem, by wysondować rynek.

W postępowaniu zwraca uwagę fakt bardzo długiego związania ofertami – aż przez 90 dni. Czyli po ich otwarciu w lutym, wykonawcy muszą dotrzymać swoich warunków co najmniej do 12 maja. Co więcej, miasto może zawnioskować o przedłużenie ofert o kolejne 2 miesiące. Oferenci muszą się więc przygotować, że dopiero po 5 miesiącach od otwarcia będą podpisywać umowę.

Nowy stadion miejski w Opolu© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Tak długi okres ma zapewnić czas na zabezpieczenie środków finansowych na budowę. Opole nie wyklucza zaciągnięcia kredytu, pytanie jednak: na jaką kwotę? Samorząd nie wpisał w przetargu żadnej szacowanej wartości zamówienia. Wiadomo, że podana jeszcze w 2017 roku kwota 100 mln zł jest nieaktualna, a koszty na rynku budowlanym poszły w górę. Nie ma zatem gwarancji, że uda się skompletować montaż finansowy w prawie półrocznym okresie na podpisanie umowy.

Długi okres oczekiwania na decyzję ma pewną zaletę. Jeśli do podpisania umowy dojdzie między majem a lipcem, to w 2021 roku nie będzie potrzeba wielkich pieniędzy. W pierwszych miesiącach realizacji prowadzone będą prace przygotowawcze, ziemne i fundamentowe, dlatego dopiero od 2022 Opole musiałoby mieć poważniejsze kwoty na opłacanie wykonanych prac.

Autor: Michał Karaś

Nowy stadion miejski w Opolu© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Reklama