Kanada: Planują wyburzyć Rogers Centre

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Kanada: Planują wyburzyć Rogers Centre Właściciele Toronto Blue Jays ujawnili plany wyburzenia Rogers Centre, planując w zamian budowę nowego parku. Stadion używany od 1989 roku przez klub z Major League Baseball ma zrobić miejsce nowemu z centrum Toronto.

Reklama

Więcej informacji na początku przyszłego roku

Według kanadyjskich mediów oraz na podstawie informacji z klubu pierwsze konkretne plany powinny zostać ogłoszone na początku przyszłego roku. Właściciele Toronto Blue Jays podkreślili, że pandemia COVID-19 czasowo wstrzymała ich działania oraz plany inwestycyjne.

Rogers Centre© SMART Union

Pierwsze pomysły zakładają, że nowy stadion, przeznaczony głównie do baseballu zostanie wyposażony w naturalną trawę i zachowa swoje miejsce w centrum Toronto. Nowy park zająłby południową część obecnej nieruchomości. Nowoczesne budynki mieszkalne, biurowce, sklepy i przestrzeń publiczna zaplanowane zaś są w części północnej kompleksu.

Wielomiliardowy projekt ma zostać sfinansowany z prywatnych funduszy przez Brookfield Asset Management Inc., firmę z branży nieruchomości i obecnych właścicieli, przy ścisłej współpracy z rządem. Inwestycja wymaga wielu konsultacji i pozwoleń z ramienia rządu. Wynika to z faktu, że Rogers Communications jest właścicielem stadionu, a władze federalne są właścicielami gruntów. Według pierwszych przewidywań realizacja projektu po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń zajmie od pięciu do ośmiu lat.

Rogers Centre© wolf4max (cc: by-nc-nd)

Epicki dach jako unikatowy element

Warty €368 mln Rogers Centre został zbudowany w 1989 roku jako SkyDome. Wyjątkowo nowoczesny wówczas był pierwszym stadionem w Major League Baseball (MLB) z rozsuwanym dachem. Szybko stał się ikoną i znakiem charakterystycznym dla panoramy miasta. Został zaprojektowany z myślą o organizacji wydarzeń dla wielu dyscyplin sportowych, nie tylko do rozgrywek baseballowych.

Unikalną funkcjonalnością obiektu jest hotel zlokalizowany w jego górnej części. Dzięki niemu fani mogą oglądać widowiska sportowe ze swojego pokoju. Rogers Centre pozostaje obecnie jednym z niewielu parków w MLB, który wyposażony jest w sztuczną nawierzchnię. Arena została przemianowana na Rogers Centre w 2005 roku po zakupie obiektu i klubu przez Rogers Communications (największej firmy telekomunikacyjnej w Kanadzie).

Nie podano informacji o tym, gdzie The Jays mieliby zagrać w trakcie realizacji inwestycji.

Autor: Karol Tatar

Rogers Centre© Len Lim

Reklama