Nowy projekt: Widowiskowa karawela Vasco da Gamy

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Widowiskowa karawela Vasco da Gamy Czy Vasco na pewno płynął karawelą do Ameryki? Mniejsza o to, klub jego imienia ma szansę dopłynąć nią już za 4 lata do czołówki finansowej w brazylijskiej piłce. Tylko czy tak będzie?

Reklama

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?Ta wizja zdecydowanie ma „efekt wow”, a jednak publikujemy ją ze świadomością, że może okazać się wydmuszką i zostać na etapie wizualizacji. Koncepcja powstała bowiem jako element wizji Levena Siano, wybranego parę dni temu na nowego prezydenta Vasco da Gama. Pomysł budowy nowego stadionu (zresztą to jeden z aż dwóch planów pokazanych przez Siano) był więc elementem wyborczej walki, a wiadomo jak jest z obietnicami wyborczymi.

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?© Populous / Leven2020

Plan autorstwa globalnego potentata, Populous, przewiduje zburzenie obecnego Estádio São Januário i budowę następcy wraz z kompleksem sportowo-komercyjnym. Poza stadionem piłkarskim znalazłby się tutaj hotel ze 150 pokojami, hala sportowa dla 5 tys. widzów, basen olimpijski oraz pomniejsze obiekty zapewniające codzienne funkcjonowanie kompleksu.

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?

Sam stadion miałby pomieścić aż 55 tys. widzów, z czego 15 tys. na rozległej i jednopoziomowej trybunie północnej. Po południowej stronie stadion miałby zostać częściowo otwarty, łącząc się z placem dla kibiców i pływalnią. Jednocześnie taka forma bryły otwiera widok na figurę Chrystusa Odkupiciela dla większości widzów.

Z zewnątrz bryła inspirowana jest statkiem samego Vasco da Gamy. Niczym kadłub rośnie i zaostrza się ku północy, a jednocześnie ma być kryta delikatnymi panelami, które mogą przypominać żagle.

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?© Populous / Leven2020

W tej bardzo dosłownej metaforze hotel na południe od stadionu staje się masztem, bowiem mogą do niego zostać podpięte liny, na których rozpościerałby się żagiel – dodatkowy płócienny dach chroniący przed słońcem i deszczem. Dach stały ma chronić jedynie widzów na wyższych sektorach trybun.

Częścią planu jest zachowanie w całości obficie zdobionego, zabytkowego frontu trybuny zachodniej starego São Januário. By jeszcze lepiej nawiązać do słynnego podróżnika, obiekt miałby zostać oddany w samą porę na 500. rocznicę jego śmierci, 24 grudnia 2024.

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?© Populous / Leven2020

Estadio Sao Januario - Vasco da Gama 2024?© Populous / Leven2020

Reklama