Nowy stadion: LIPO Park – najbardziej słoneczny kompakt

źródło: własne [ED]; autor: michał

Nowy stadion: LIPO Park – najbardziej słoneczny kompakt Stadion może i mały, za to ma jedną z największych elektrowni słonecznych w swojej klasie. Rocznie produkuje o 50% więcej czystej energii niż zużywa, oddając resztę do sieci.

Reklama

LIPO Park SchaffhausenMamy dla Was smakowity kąsek ze Szwajcarii, zrealizowany 3 lata temu. LIPO Park (8200 miejsc) to stadion położony na północno-wschodnim skraju zabudowanego obszaru miasta Szafuza, zaraz obok lasu. Od dworca głównego Schaffhausen w centrum miasta dzieli go około 4 kilometry, przy samym stadionie od jego zachodniej strony położona jest druga stacja kolejowa – Herblingen, dzięki czemu dojazd do stadionu nie stanowi problemu.

Na stadion możemy dotrzeć również autobusami, przystanek znajduje się nieopodal stacji przy stadionie. Dookoła obiektu rozmieszczone są parkingi, istnieje również możliwość skorzystania z parkingów należących do okolicznych centrów handlowych położonych po zachodniej stronie obiektu.

Dach stadionu w całości wyłożony jest panelami słonecznymi, a lampy oświetleniowe umieszczone są nieznacznie ponad poziomem dachu. Część bocznych ścian stadionu jest pochylona, dając odpowiedni kąt nachylenia znajdującym się również na nich panelom słonecznych.

LIPO Park Schaffhausen© Simisa, Wikimedia Commons

Takie zagospodarowanie, często bardzo dużych powierzchni, na szwajcarskich stadionach jest praktycznie normą. Znamy je z dużych aren, jak St. Jakob Park czy Stade de Suisse, ale też z mniejszych realizacji ostatnich lat, w Neuchatel, Thun czy Biel/Bienne. Żaden z tych przykładów nie ma jednak elektrowni o równie imponującej skali.

LIPO Park Schaffhausen© METHABAU

Łączna powierzchnia fotowoltaiki obiektu wynosi 8707 m², czyli więcej niż powierzchnia boiska. System ten ma moc 1,4 MW. Jest to największy system „PlusEnergieBau” w Szwajcarii i Europie zamontowany na stadionie piłkarskim. Takie rozwiązanie zapewnia rocznie 1 290 000 kWh, pokrywając w 150% zapotrzebowania na energię stadionu łącznie z centrum handlowym. Stadion dzięki nadwyżce energii zaopatruje w nią swoją okolicę.

LIPO Park Schaffhausen© METHABAU

Standardowo goście mają do dyspozycji loże oraz sale konferencyjne mogące pomieścić do 700 osób, ich łączna powierzchnia wynosi ponad 1000 m². Boisko ma podgrzewaną sztuczną murawę. Stadion nadaje się również do organizacji koncertów dla około 20 000 osób. Spora jest skala funkcji komercyjnych w głównej trybunie, cały parter zajmują sklepy wielkopowierzchniowe.

LIPO Park Schaffhausen© METHABAU

Pierwszy projekt pojawił się już w 2004 roku, a w 2008 roku złożono pierwszy wniosek dotyczący planowania budowy nowego stadionu piłkarskiego w Schaffhausen. Dopiero jednak w 2015 roku, po licznych rewizjach oraz dostosowaniach, znaleziono odpowiedniego partnera do realizacji budowy. Inwestycja nie była publiczna, stadion jest prywatny i należy do Fontana Invest. W grudniu 2014 roku złożono trzeci wniosek o budowę, a wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy stadion nastąpiło 28.05.2015 r.

Budowa została zakończona na początku stycznia 2017 roku, a mecz inauguracyjny odbył się miesiąc później, 25.02.2017 roku. Zmierzyli się wtedy gospodarze FC Schaffhausen z FC Winterthur, mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1. Obecnie na stadionie grają cały czas jego pierwsi gospodarze oraz klub młodzieżowy FCS-Nachwuchs.

Reklama