Nowy projekt: Piękny stadion, tylko dla kogo?

źródło: StadiumDB.com

Nowy projekt: Piękny stadion, tylko dla kogo? To już nie tylko projekt, ale i prawie gotowa konstrukcja stadionu. Tylko jeden problem z nią mamy... nie wiadomo, dla kogo ten stadion powstaje.

Reklama

Nowy stadion w portowym mieście Mazatlan to przypadek o tyle ciekawy, że Mazatlan nie ma klubu piłkarskiego. Władze regionu Sinaloa zdecydowały o jego budowie właśnie po to, by zachęcić którąś z krajowych drużyn do przeprowadzki lub skłonić inwestora do założenia tu zespołu.

Estadio de Futbol de Mazatlan

Do realizacji wybrano 10 hektarów przy jednym z północnych wylotów z miasta. Działka ma jeden główny wjazd na południu i właśnie pod kątem tego wjazdu architekci przygotowali koncepcję.

Stadion ma dwupoziomowe trybuny z trzech stron, ale od południa tylko jeden poziom. Dodatkowo na południu pokryta membraną elewacja (16 tys. m2 PVDF) unosi się, tworząc efektowną bramę dla kibiców. Membrana kryje fasady, ale też zachodzi nieco na trybuny z trzech stron, oferując cień widzom.

Estadio de Futbol de Mazatlan© Gobierno de Sinaloa

Dolny poziom trybun jest wpisany w nieckę ziemną, górny to z kolei konstrukcja żelbetowa powyżej poziomu gruntu. W sumie stadion ma pomieścić 25 tys. widzów, z czego 14,6 tys. osób zasiądzie na dolnym poziomie, nieco ponad 9 tys. na górnym, a ok. 1150 osób znajdzie miejsca w 56 lożach i strefach biznesowych.

Estadio de Futbol de Mazatlan© Que pasa en Mazatlan

Budowa stadionu rozpoczęła się w 2017 roku i miała potrwać niewiele ponad 400 dni. Okazało się jednak, że ma aż 20 miesięcy opóźnienia. Dlatego należy się spodziewać, że ostateczny budżet może znacząco przekroczyć podane przez władze 460 mln peso (100 mln zł).

Estadio de Futbol de Mazatlan© Debate.com.mx

Reklama