Holandia: Breda wyjątkowo honoruje gen. Stanisława Maczka

źródło: NAC.nl; autor: michał

Holandia: Breda wyjątkowo honoruje gen. Stanisława Maczka Co prawda tylko na jedną noc, ale stadion NAC Breda zmieni nazwę na Stanisław Maczek Stadion, by uczcić polskiego generała i jego żołnierzy. Polskich akcentów dziś w Bredzie jest zresztą więcej.

Reklama

29 października 2019 to data rozgrywania meczu pucharowego pomiędzy NAC Breda a FC Emmen. Jednak 29 października to dzień wyjątkowy w historii Bredy. W 1944 roku 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła miasto spod kontroli nazistów.

Dlatego NAC Breda chce wykorzystać ten fakt i uczcić polskich bohaterów. Na jeden dzień Rat Verlegh Stadion zmienia nazwę na Stanisław Maczek Stadion, a kolejne podziękowania dla polskich wyzwolicieli zaplanowano w trakcie meczu. Oddajemy głos klubowi piłkarskiemu z Bredy:

„29 października 1944 Breda została oficjalnie wyzwolona przez wojsko polskie, dowodzone przez generała Stanisława Maczka. Dzięki jego podejściu, wykorzystującemu i artylerię, i piechotę, udało się ocalić wiele symbolicznych miejsc w Bredzie. Wielu żołnierzy z jego dywizji zostało pochowanych w polskim sektorze wojskowym przy Ettensebaan. Breda do dziś ma wiele polskich wpływów, a rodziny żołnierzy mieszkają tu do dziś.”

„Dlatego, przy okazji meczu NAC – FC Emmen, chcemy wrócić do wyzwolenia i oddać hołd tym, którzy ryzykowali lub oddali życie przy ratowaniu naszego miasta. Ultrasi z Breda Locos od tygodni pracują nad oprawą na cześć polskich wyzwolicieli, która zostanie pokazana przed meczem. Dodatkowo, symboliczne pierwsze kopnięcie piłki będzie wykonane przez krewnych żołnierzy, którzy wyzwalali Bredę.”

Stanisław Maczek Stadion

Reklama