Belgrad: Przed stadionem stanął czołg

źródło: bbc.com; autor: Agnieszka

Belgrad: Przed stadionem stanął czołg Kontrowersyjny pomnik został postawiony przed stadionem Crveny Zvezdy w Belgradzie. Czołg, będący symbolem popularnym pośród fanów klubu wywołał spore poruszenie wśród kibiców na całym świecie.

Reklama

Przed belgradzkim stadionem Rajko Mitić stanął czołg. Kontrowersyjny pomnik został odsłonięty przed meczem ze szwajcarskim klubem FC Young Boys w ramach eliminacji Ligi Mistrzów. Według władz klubu niesie on ważne dla fanów miejscowej drużyny przesłanie. Ma symbolizować “maszynę” klubu i “Północną Armię”, jak określają siebie kibice Crveny Zvezdy. 

Pojawiło się jednak sporo głosów wyrażających oburzenie. Według wielu komentatorów czołg stojący przed stadionem wcale nie symbolizuje ducha klubu, a jest wyraźnym odniesieniem bo toczących się w latach 90. XX wieku wojen na Bałkanach.

Według niektórych chorwackich i bośniackich czasopism, ten sam czołg, który dziś stoi przed stadionem, dawniej był wykorzystywany w trakcie wojny, w tym również podczas bitwy w chorwackim mieście Vukovar. Na pewno wiemy jedynie, że czołg pochodzi ze składu wojskowego, od którego został odkupiony, a następnie pomalowany tak, aby przypominał symbol klubu.Stadion Rajko Mitić w Belgradzie© facebook.com/crvenazvezdafk/

Chorwacki dziennik Sportske Novosti całą akcję określił mianem prowokacji. Crvena Zvezda odcina się od takich oskarżeń, jednak, według serbskiej Pravdy, można zaobserwować wyraźnie odniesienie do konfliktów w byłej Jugosławii. Dziennik zwraca szczególną uwagę na zbieżność pomiędzy datą odsłonięcia pomnika, a rozpoczęciem walk o Vukovar w 1991. 

Pojawiają się głosy, że za postawienie kontrowersyjnego pomnika klub powinny spotkać konsekwencje. UEFA nie odniosła się jeszcze do tych sugestii.

Reklama