Nowy projekt: Symphorien zmienia wizerunek

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Symphorien zmienia wizerunek Pozornie tylko dodają jedną trybunę i podnoszą pojemność. W rzeczywistości jednak Stade St. Symphorien we francuskim Metz właśnie przedłuża swoją żywotność o kilka dekad.

Reklama

Planowana od wielu lat przebudowa Stade St. Symphorien wreszcie doczekała się realizacji. Choć mniej ambitny niż projekt z 2011 roku, to plan wdrażany od 2019 realizuje te same kluczowe założenia: powstanie nowej trybuny południowej, domknięcie i ujednolicenie bryły, a dzięki temu również podniesienie pojemności. Po ukończeniu prac obiekt ma pomieścić co najmniej 30 tys. widzów.

Stade St. Symphorien© FC Metz

Nowa południowa trybuna otrzyma dwa poziomy, a w drugim etapie budowy dołączą do niej również narożniki. Wspólnie całość pomieści 7955 widzów, w tym 136 miejsc dla osób na wózkach. Co ciekawe, liczba miejsc premium ma być elastyczna, wahając się od 2239 do 4500 w zależności od potrzeb.

Na zapleczu trybuny powstanie w sumie 15,4 tys. m2 powierzchni użytkowych, w tym 1 tys. m2 pomieszczeń klubowych, aż 8 tys. m2 powierzchni konferencyjnych (w tym aula główna dla 250 osób) oraz 2 tys. m2 na potrzeby coworkingu. Na parterze znajdą się przestrzenie dla piłkarzy i mediów, piętra 1-3 dedykowane będą strefie komercyjnej, na 4. piętrze będzie przestrzeń coworkingowa, a nad nim będzie jeszcze centrum dowodzenia i kabiny komentatorskie.

Stade St. Symphorien© FC Metz

Dzięki nowej głównej trybunie na południu, dwie trybuny za bramkami przestaną się wyróżniać i całość otrzyma jednolitą sylwetę. Dopełnieniem wizerunku będzie lekka, przepuszczająca światło obwoluta stanowiąca elewację zewnętrzną. Nie obejmie ona jedynie wschodniej trybuny, bowiem ta leży nad rzeką i nie ma warunków dla podwieszenia nowej fasady.

Przebudowa obejmuje również kompletną wymianę krzesełek na wszystkich pozostałych trybunach, zupełnie nowe systemy oświetlenia, nagłośnienia i kontroli dostępu, a także reorganizację ruchu wokół stadionu, by zapewnić płynny przepływ widzów przy okazji meczów.

Stade St. Symphorien© FC Metz

Prace zaczęły się 27 maja 2019, od wyburzenia starej trybuny południowej. Jej następczyni ma być gotowa do sierpnia 2020 włącznie. Rok później zaplanowano oddanie do użytku narożników. Następnie całość otrzyma wspomnianą już nową fasadę, a pozostałe trybuny i systemy przejdą modernizację.

Choć inwestycja jest finansowana w części ze środków publicznych, to lwią część obciążenia weźmie na siebie FC Metz. Z planowanych 60 mln € zespół piłkarski ma wyłożyć aż 45,5 mln €. Wsparcia w wysokości 4,5 mln € udzieli region Grand Est, a po 5 mln € dołożą miasto Metz i departament Mozela. Partnerstwo było możliwe dzięki otrzymaniu przez klub prawa do dzierżawy długoterminowej (50 lat) w 2018 roku.

Stade St. Symphorien© FC Metz

Reklama