Nowe stadiony: Sewilla i Alcorcón

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowe stadiony: Sewilla i Alcorcón Dwa gole w finale LM, dwa nowe stadiony z Hiszpanii. Po Azerbejdżanie wybraliśmy się na zachód Europy, by wzmocnić iberyjską reprezentację w bazie. Kolejne obiekty wkrótce, teraz zapraszamy na Estadio Jesús Navas i Estadio Santo Domingo.

Reklama

Estadio Jesús Navas, Sewilla

Pomysł stworzenia kompleksu treningowego Sevilli zrodził się na początku lat 60. XX wieku, z racji posiadania przez klub tylko jednego boiska – tego na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan. Do 1968 roku prezydent klubu José Ramón Cisneros Palacios zdołał pozyskać ok. 120 tys. m2 na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Stworzony tam kompleks otrzymał jego imię.

Spain© Groundhopping.se

Po rozbudowie w kolejnych dekadach „miasteczko sportu” urosło do 250 tys. m2 powierzchni i oferuje 10 pełnowymiarowych boisk. Najważniejsze z nich, z zapleczem szatniowym, powstało na wschodzie założenia i stało się domem pozostałych drużyn Sevilli: kobiecej oraz Sevilla Atletico, oficjalnych rezerw klubu.

Sevilla zostawiła wokół głównego boiska na tyle miejsca, by kiedyś nawet zmieścić tu główny stadion piłkarski dla pierwszej drużyny. Jednak takiego planu nigdy nie zrealizowano. Przez wiele lat istniała tylko mała zachodnia trybunka z pawilonem szatniowym.

Sytuacja zaczęła zmieniać się w XXI wieku. Do 2008 za południową bramką powstał główny budynek zaplecza sportowego, natomiast w 2009 – z racji awansu Sevilla Atletico do drugiej ligi – konieczne okazało się dostawienie dużych trybun tymczasowych. Najważniejsza zmiana przyszła jednak w latach 2016-2018, gdy powstała pierwsza duża trybuna żelbetowa – mieszcząca całe zaplecze zadaszona trybuna główna.

Co ciekawe, główne boisko nazywane było Campo del Viejo Nervión, a więc Boisko Starego Nervión. Nazwa nawiązywała do historycznego stadionu Sevilli z lat (1928-1958). Jednak w 2018 zapadła decyzja, że nowo otwarta główna trybuna otrzyma inny szyld, a stadion przemianowano tak, by honorował Jesusa Navasa, który od młodzika rozegrał ponad 450 meczów w barwach klubu.

 

Estadio de Santo Domingo, Alcorcón

Stadion AD Alcorcón został zbudowany na zachodnich obrzeżach położonej pod Madrytem miejscowości Alcorcón, jako część większego kompleksu sportowego, w którego skład wchodzi między innymi poprzedni stadion klubu. Po obu stronach obiektu są boiska treningowe, a na południe – stadion lekkoatletyczny, pływalnie i korty tenisowe.

Spain© Jörg Pochert

Początkowo obiekt mógł pomieścić 2800 widzów. W 2009 roku rada miejska, chcąc uhonorować dobre wyniki drużyny AD Alcorcón, zatwierdziła plany rozbudowy stadionu. W ramach projektu planowano przede wszystkim zwiększenie pojemności do 5800 miejsc. Ostatecznie dobudowano drugi poziom na trybunie wschodniej, a także dobudowano budynki mieszczące szatnie i pomieszczenia sanitarne. Pojawiła się także tablica multimedialna do wyświetlania wyników. Po zakończonej modernizacji obiekt mógł zmieścić 5100 widzów i został ponownie otwarty 30 sierpnia 2014.

Planowana jest dalsza renowacja Estadio Santo Domingo. W 2010 roku podjęto decyzję o rozbudowie trybun do pojemności 7900 miejsc (by spełnić minimum drugiej ligi), a także zadaszeniu wszystkich stoisk. Projekt został jednak po niedługim czasie wstrzymany.

Współczesny stan obiektu jest więc głównie wynikiem zakończonej w 2014 roku modernizacji. Stadion jest z czterech stron otoczony trybunami, głównie opartymi o nasypy. Jedyne zadaszone stoisko, po stronie zachodnie,j stoi wzdłuż budynku mieszczącego szatnie i pomieszczenia sanitarne. Wszystkie trybuny utrzymane są w barwach klubowych – niebieskiej i żółtej.

Na Estadio Santo Domingo na co dzień rozgrywają się mecze lig krajowych, głównie z udziałem AD Alcorcón. Ponadto obiekt niejednokrotnie stawał się areną zmagań międzynarodowych. W 2013 rozegrał się tam mecz towarzyski pomiędzy reprezentacjami Hiszpanii i Rosji U21. Dwa lata później na stadionie zmierzyły się reprezentacje Hiszpanii i Izraela w futbolu amerykańskim w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy 2018.

Reklama