Bukareszt: Żegnaj, Giulești

źródło: własne | MK

Bukareszt: Żegnaj, Giulești Runęła legendarna druga trybuna, symboliczna wieża, a na rozbiórkę czeka główna trybuna na zachodzie. Czeka również następca – nowy stadion wciąż nie ma pozwolenia na budowę, choć ma być otwarty za 14 miesięcy.

Reklama

Maj 2020 – to termin, w którym boisko nowego stadionu Rapidu Bukareszt ma być zdolne do organizacji meczów piłkarskich. Wymaga tego UEFA przed Euro 2020, ponieważ na murawie tego stadionu mają trenować zawodnicy reprezentacji biorących udział w turnieju. Celowo piszemy o gotowości boiska, ponieważ sam stadion do użytkowania gotowy nie będzie, na to zostało już za mało czasu.

Przyjęliśmy termin maj 2020 dla rozpoczęcia treningów na dwóch nowych stadionach (drugi to Steaua – przyp. red.) i zamierzamy go dotrzymać. Wykonawcy zapewnili, że będą pracować non stop, również w nocy i w weekendy, ponieważ dotrzymanie terminów i zobowiązań wobec UEFA jest bardzo ważne. Dlatego też będę co tydzień odwiedzał place budowy – zapowiedział wicepremier Rumunii Vasile Daniel Suciu.

Budowa nowego obiektu jeszcze się nie zaczęła. Ba, nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Choć to spodziewane jest w nadchodzących tygodniach. Nowy stadion pomieści 14 tys. widzów (w tym 900 VIP-ów i 75 osób niepełnosprawnych) i pochłonie 29 mln €. Ostatnie szczegóły dokumentacji technicznej jeszcze są opracowywane, a poniżej pokazujemy najnowszą wizualizację:

Stadionul Giulesti© Compania Națională de Investiții

Rozbiórka Stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu rozpoczęła się oficjalnie 11 lutego. Obiekt jest kruszony trybuna po trybunie, ale ta największa – wschodnia – już nie istnieje. Znana oficjalnie jako „druga trybuna” konstrukcja została najpierw podcięta w dzień kobiet, następnie stopniowo rozebrana. Taki sam los spotkał wieżę stojącą od 1939 roku w południowo-wschodnim narożniku oraz południową trybunę na łuku. Najwięcej pracy zostało od strony zachodniej, gdzie większość trybuny jeszcze czeka na demontaż.

Stadionul Giulesti© Compania Națională de Investiții

Stadionul Giulesti© Compania Națională de Investiții

Przy okazji warto zajrzeć na plac budowy Steauy Bukareszt. Tutaj prace są już bardziej zaawansowane. 25 lutego zostało wydane pozwolenie na budowę i trwa przygotowywanie fundamentów. Jednocześnie zwracamy uwagę, że zmienił się projekt nowego stadionu – ten aktualny pokażemy niebawem.

Stadionul Giulesti© Compania Națională de Investiții

Reklama