Katar 2022: Otwarcie Al Wakrah Stadium w maju

źródło: własne | MK; autor: michał

Katar 2022: Otwarcie Al Wakrah Stadium w maju Jeden z najbardziej wyczekiwanych stadionów świata ma zostać oficjalnie otwarty w połowie maja tego roku. Do grudnia gotowy będzie kolejny stadion-gospodarz Mistrzostw Świata.

Reklama

Pierwotnie miał być ukończony jeszcze w 2018, jednak termin przełożono, ponieważ Katar ma ten luksus, że może sobie na zmianę pozwolić. Al Wakrah Stadium nie jest bowiem potrzebny natychmiast do krajowych rozgrywek, a do Mistrzostw Świata jeszcze ponad 3 lata. A jednak już wygląda jak na wizualizacjach:

Al Wakrah Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Dotąd wiedzieliśmy jedynie, że inauguracja powinna nastąpić w pierwszej połowie tego roku, teraz mamy bardziej precyzyjną informację. Podczas wywiadu Nasser Al Khater, CEO nowo powołanej spółki FIFA World Cup Qatar 2022 LLC, poinformował o ceremonii otwarcia zaplanowanej na maj. Ma do niej dojść przy okazji finału Pucharu Emira (16.05), choć nie jest jeszcze pewne, czy obiekt ugości sam mecz.

Al Wakrah Stadium powstaje tuż poza południowymi granicami Dohy od maja 2014 roku. Stadion wyposażony w pierwszy w historii system zasuwania dachu z dwoma „garażami” na membranę ma kosztować prawie 575 mln €, czyli ok. 2,5 mld zł. Na czas Mistrzostw Świata 2022 jego pojemność przekroczy 40 tys. miejsc netto, jednak docelowo powinna spaść o ok. połowę.

Przy okazji najnowszej zapowiedzi Nasser Al Khater obiecał również, że znacząco większy Al Bayt Stadium w Al Khor zostanie ukończony przed końcem 2019, najpewniej w grudniu. Otwarcia powinniśmy więc spodziewać się w 2020 roku.

Al Wakrah Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama