Holandia: Kibice pomogą NAC Breda odkupić stadion

źródło: własne | MK

Holandia: Kibice pomogą NAC Breda odkupić stadion Tylko do końca maja klub piłkarski w Bredy ma prawo pierwokupu „swojego” stadionu. Jednak nawet w obliczu spadku z Eredivisie kibice stają na wysokości zadania i deklarują ogromne wsparcie finansowe.

Reklama

Z dorobkiem 16 punktów NAC Breda jest na samym dnie tabeli i do wygrzebania się ponad strefę spadkową brakuje aż ośmiu punktów. To problem, ale nie jedyny. Klub już szesnasty rok nie jest właścicielem swojego stadionu. W 2003 oddano go miastu, by ratować zespół przed upadkiem.

Od 2 lat samorząd chce się pozbyć obiektu, jednak NAC nie miał dotąd środków na odkupienie budowli wartej ok. 5,5 mln €. Prawo pierwokupu zespół piłkarski zachowa tylko do 31 maja, po tym okresie wszyscy chętni będą mogli złożyć ofertę na Rat Verlegh Stadion.

Rat Verlegh Stadion© Martijn Mureau

Z pomocą w przejęciu obiektu przyszła firma prowadząca działalność crowdfundingową. Wraz z klubem oszacowała, że fani mogliby zebrać łącznie kwotę ok. 1,25 mln €. Gdy uruchomiono zapisy na udziały w stadionie, okazało się jednak, że kibice są znacznie bardziej chętni uczestniczyć w projekcie.

Pulę akcji wartą 1,25 mln zarezerwowano w tydzień, a łącznie kibice zadeklarowali wsparcie w wysokości 1,669 mln €. uczestników jest 419, każdy deklaruje średni wkład 3326 €. W zamian za wykup akcji co roku uczestnicy programu otrzymają ok. 5% zysku, jak na lokacie.

NAC Breda rozważa podniesienie liczby dostępnych akcji dla swojej nieruchomości. Resztę pokryje kredyt bankowy oraz pożyczka od udziałowców klubu. W NAC zapewniają, że nawet przychody na poziomie drugiej ligi nie doprowadzą do destabilizacji finansowej klubu.

Reklama