Nowy projekt: Umarł crewl, niech żyje crewl

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Umarł crewl, niech żyje crewl Dobra, tytuł jest fatalny, ale naprawdę oddaje sytuację. Columbus Crew to jedna z drużyn-założycieli MLS, która jeszcze niedawno mogła upaść wbrew wynikom i zapotrzebowaniu. Dziś jest ratunek i wizja dalszego rozwoju. Na pewno jest też drobny druczek, ale na razie o tym cisza.

Reklama

Columbus Crew to jedna z najbardziej znanych drużyn piłkarskich w USA, grająca w MLS od chwili startu ligi w 1996 roku. Oni jako pierwsi zbudowali stadion piłkarski pod wymogi licencyjne ligi. Imponować to on nie mógł, ale takie były realia kolejnej próby rozruchu zawodowej piłki.

W przyszłym roku stadionowi stuknie 20 lat, ale rocznicy mogło nawet nie być, ponieważ rok temu właściciel zespołu Anthony Precourt poinformował kibiców, że zwija manatki i wyprowadza drużynę do Austin w Teksasie.

To wywołało oburzenie w całych Stanach, a kibice Columbus pokazali, ile dla nich znaczy piłka. A znaczy sporo, ponieważ sami zaczęli szukać kapitału na podtrzymanie drużyny, a do tego zorganizowali architekta, który stworzył dla nich roboczą koncepcję nowego stadionu. Koncepcja już jest nieaktualna, ponieważ udało się znaleźć kogoś, kto sam przejmie stery i zleci jej wykonanie.

Columbus Crew Stadium

To obrzydliwie bogata rodzina Haslamów, którzy mają już drużynę NFL Cleveland Browns i właśnie negocjują warunki przejęcia klubu z Columbus. Razem z chęcią przejęcia pokazali koncepcję miejsca, w które Crew miałoby się przenieść.

Następca jednego z najważniejszych piłkarskich stadionów w USA ma stanąć nie w jego miejscu, ale na skraju tzw. dzielnicy aren (Arena District), gdzie znajdują się już hala widowiskowa i stadion do baseballu, niedaleko ścisłego centrum Columbus. Stary obiekt zostałby przekształcony w centrum treningowe z boiskami zamiast rozległych parkingów.

Columbus Crew Stadium

Tu, na ponad 13 hektarach, przewidziano ponad 880 mieszkań, biura dla 1200 pracowników oraz 25 tys. m2 powierzchni komercyjnych. Całość jest prognozowana na ok. 645 mln $ (2,43 mld zł), z czego sam stadion piłkarski ok. 230 mln (870 mln zł).

Piłkarskie serce Columbus ma bić na ponad 5 hektarach, z trybunami dla 20 tysięcy widzów, z jednopoziomową północną widownią dla zorganizowanego dopingu i pierwszym w historii Crew kompletnym zadaszeniem trybun.

Columbus Crew Stadium

Czy i kiedy stadion powstanie – jeszcze nie wiadomo. Do dogadania jest nie tylko samo przejęcie drużyny, ale też warunki, na jakich Haslamowie mieliby finansować swoje przedsięwzięcie blisko centrum Columbus. W czwartek propozycję po raz pierwszy pokazano radnym miejskim.

Columbus Crew Stadium

Columbus Crew Stadium

Reklama