#MisjaStadion: Ursus, Barlinek i Annopol

źródło: własne | MK; autor: michał

#MisjaStadion: Ursus, Barlinek i Annopol Z jednej strony świętowaliśmy, ale z drugiej nie mogliśmy też pominąć nowych stadionów przy okazji 11 listopada. Dlatego bazę zasiliły trzy małe, acz nowoczesne stadiony z Warszawy, Lubelszczyzny i Pomorza Zachodniego!

Reklama

Misja Stadion

 

#16 | Stadion Ursusa, Warszawa

Kompleks sportowy Ursus powstał z inicjatywy partyjnej przy zakładach przemysłowych w latach 1963-1965, a połowę wartości inwestycji szacowanej na 7,5 mln zł zrealizowano w tzw. czynie społecznym. Choć otwarcie miało miejsce przy okazji obchodów 30-lecia Ursusa, to stadion otrzymał wyjściowo nazwę XX-lecia PRL.

Misja Stadion

Na ponad 6 hektarach powstał główny stadion z widownią na planie podkowy (północny łuk otwarty), boisko treningowe, po dwa boiska do siatkówki i koszykówki, boisko do piłki ręcznej i 3 korty tenisowe.

Podobnie jak cały kompleks, po transformacji ustrojowej stadion Ursusa długo pozostawał niedoinwestowany. W 1995 roku trybunę zachodnią usunięto (nasyp z maleńkim sektorem gości pozostał), a na wschodniej zainstalowano ok. tysiąca krzesełek.

W 2010 wszystkie te krzesełka wymieniono na nowe, w barwach klubowych. W 2014 pojawiła się nowa bieżnia z 6 torami, natomiast w 2017 część wschodniej trybuny otrzymała efektowne zadaszenie.

 

#17 | Stadion B. Bagińskiego, Barlinek

Miejski stadion w Barlinku to jeden z najpiękniej położonych obiektów sportowych w Polsce. Tuż za północnym łukiem bieżni znajdują się wody Jeziora Barlineckiego, podczas gdy tuż za południowym łukiem – plaża miejska. Obiekt znajduje się na wschodzie miasta, z dala od najbardziej zaludnionej części.

Misja Stadion

Za twórcę wyjściowego, zburzonego już obiektu, jest uznawany Bronisław Bagiński, wieloletni dyrektor zakładów Bomet oraz sternik miejscowej Pogoni, głównego użytkownika obiektu. To również on został wybrany jako patron stadionu, choć ten istniejący obecnie powstał niedawno. Inwestycja miała miejsce w latach 2010-2011 i oznaczała całkowitą przebudowę, od boiska po trybuny.

Za ok. 8 mln zł powstał nowoczesny obiekt lekkoatletyczno-piłkarski z naturalnym boiskiem i 4-torową bieżnią (6 torów na prostej). Dysponuje jedną trybuną dla 960 osób, w tym 60 przyjezdnych. Do 2020 roku ma powstać również rozbudowany pawilon z zapleczem, ponieważ to stworzone w 2011 było niewystarczające.

 

#18 | Stadion Wisły, Annopol

Przez wiele lat stadion annopolskiej Wisły straszył swoim wyglądem z powodu zniszczonych, drewnianych trybun. Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej otworzyła się droga dla otrzymania dofinansowania i podniesienia jakości infrastruktury.

Misja Stadion

Zlokalizowany na wschodzie miasta obiekt w latach 2011-2012 został całkowicie przebudowany. Otrzymał nowy budynek administracyjny oraz okazałą trybunę wzdłuż wschodniej krawędzi boiska. Co ciekawe, widownia znajduje się na 2-metrowym podwyższeniu, dzięki czemu z każdego miejsca widoczność jest bardzo dobra.

Inwestycję prowadzono z podziałem na dwa etapy, z których drugi uwzględniał zadaszenie o powierzchni ok. 350 m2, chroniące ok. 250 widzów przed opadami. Całość pochłonęła ponad 800 tys. zł, z czego prawie połowę pokryły środki unijne.

Reklama