Zabrze: Ostatnie urodziny głównej trybuny

źródło: Rossevelta81.pl; autor: michał

Zabrze: Ostatnie urodziny głównej trybuny Jutro najstarsza trybuna w Zabrzu skończy 84 lata. To już ostatni jubileusz, jakiego doczeka. Na dniach rozpocznie się rozbiórka konstrukcji, dzięki której będzie można domknąć Arenę Zabrze.

Reklama

Wczoraj na Arenie Zabrze odbył się wyjątkowy mecz, ponieważ po raz ostatni kibice mogli oglądać w całości główną trybunę. W przyszłym tygodniu stara konstrukcja zacznie znikać. Rozbiórka potrwa, jak podaje serwis Rossevelta81.pl, do połowy października.

Jutro z kolei stadion będzie obchodził swoje 84. urodziny. Choć wspomniana główna trybuna budowana była do 1935 roku, to pierwsze jej elementy powstały właśnie do września 1934 roku, gdy otwarto poprzedni zabrzański stadion.

Burzenie starej trybuny, ostatniego elementu dotychczasowego stadionu, to część przygotowań do domknięcia Areny Zabrze czwartą trybuną. Rozpoczęcie prac miasto Zabrze obiecało rok temu właśnie na 2018, a idą wybory samorządowe. Właściwa budowa na pewno w 2018 się nie zacznie, nie ma zresztą pieniędzy na jej prowadzenie.

Arena Zabrze© Stadion w Zabrzu, Wirtualne360.pl

Budżetowo to na razie nie jest temat. Nie uczestniczyłem w żadnych rozmowach, nie znam żadnych ustaleń. Choć od wielu lat jestem kibicem, przeżyłem z drużyną jej wzloty i spadki i jestem przekonany, że wcześniej czy później trybuna musi powstać. Jednak miasto ma tez inne potrzeby, które muszą być realizowane – tak mówił w styczniu o tegorocznym budżecie skarbnik miasta, Piotr Barczyk.

Rozbiórka starej trybuny nie jest jednak tylko krokiem wizerunkowym. Stara konstrukcja obecnie nie pełni już prawie żadnej funkcji, a jej utrzymanie kosztuje. Choć niewątpliwie układ stadionu jest z nią bardziej nietypowy, to w praktyce pożegnanie zabytku zdobionego kiedyś przez swastyki ma sens.

Jak na ironię, pierwszy krok w kierunku rozbudowy stadionu przychodzi jednak w momencie zapaści frekwencyjnej. Po pierwotnej fali entuzjazmu widownia na meczach Górnika dziś stopniała prawie o połowę. W zeszłym roku na starcie sezonu klub wyprzedawał stadion prawie w każdym meczu, gromadząc ponad 22 tys. osób. Teraz pierwsze cztery spotkania Ekstraklasy obejrzało średnio 13,5 tys. widzów. W skali ligi to wciąż bardzo przyzwoity wynik, a jednak różnica jest ogromna.

Arena Zabrze

Reklama