Rostów: 330 mln rubli za roczne utrzymanie Areny

źródło: Sports.ru; autor: michał

Rostów: 330 mln rubli za roczne utrzymanie Areny Roczne korzystanie ze stadionu w Rostowie nad Donem będzie kosztować podatników prawie 20 milionów złotych! Aż do 2023 roku ogromną większość kosztów pokryje budżet federalny Rosji.

Reklama

Po Mundialu czas wrócić na ziemię, a lądowanie nie należy do miękkich dla regionów, w których ręce mają w przyszłym roku trafić stadiony-gospodarze. Koszt utrzymania każdego z nich to niemały problem, a jednym z droższych będzie Rostov Arena.

Roczne funkcjonowanie obiektu ma pochłonąć ok. 330 mln rubli, a więc – według aktualnego kursu – 19,3 mln zł. Sumę potwierdził Witalij Kuszniarjow z administracji publicznej Rostowa. Jednocześnie zastrzegł, że suma nie obejmuje trwających prac dostosowujących obiekt do wymogów rosyjskiej ligi.

Rostov Arena© AirGorod.Ru

W latach 2018 i 2019 całość kosztów utrzymania bierze na siebie rząd Rosji. Dopiero w 2020 Rostów zacznie uczestniczyć w utrzymaniu obiektu, ale w minimalnym stopniu. Aż do 2023 roku włącznie tylko 5% kosztu będzie pochodziło z budżetu obwodu rostowskiego, a 95% wciąż ze środków federalnych.

Finansowanie utrzymania stadionów przez budżet centralny Rosji to odpowiedź na problemy regionów, których władze zgłaszały, że nie dadzą rady przejąć aren i wyłożyć co roku całej sumy.

Dzięki zdjęciu z nich ciężaru w pierwszych latach funkcjonowania budynków planowana jest optymalizacja ich modelu zarządzania, by zminimalizować straty i jak największą część kosztów pokrywać z przychodów. W przypadku Rostowa główną formą zagospodarowania będą mecze FK Rostów.

Reklama