Szczecin: Rusza przetarg, stadion droższy

źródło: własne | MK

Szczecin: Rusza przetarg, stadion droższy Jak nigdy w Szczecinie, tym razem wszystko idzie zgodnie z planem. Przetarg jest gotowy i czeka na publikację. A może nie wszystko? Trzeba było dołożyć prawie 30 milionów na stadion i nie wiadomo, czy to wystarczy...

Reklama

Dziś spółka Inwestycje Miejskie Stadion ogłosiła oficjalnie, że złożono komplet dokumentów przetargowych. Na razie jeszcze zakładka „zamówienia publiczne” jest pusta, ponieważ dokumenty będą najpierw opublikowane w europejskim biuletynie zamówień publicznych. Dopiero wtedy będziemy mogli się z nimi zapoznać. Powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Stadion Floriana Krygiera

Tym samym miejska spółka dopełniła obietnicy, że w lipcu ruszy oficjalnie przetarg, w dodatku ruszy już na samym początku lipca. To dobra wiadomość dla kibiców Pogoni, ponieważ oferty na budowę nowego stadionu trzeba złożyć do 9 sierpnia. Jeśli będzie choć jedna spełniająca wymogi, to budowa zacznie się w tym roku.

Optymalnie dla miasta byłoby, gdyby zgłosiło się 4-5 chętnych i było w czym wybierać. Szansa na to jest, ponieważ polski rynek wykonawców stadionów rozrósł się w ostatnich latach, a w tej chwili brakuje dużych projektów do realizacji. Ten w Szczecinie będzie oficjalnie najdroższym stadionem budowanym obecnie w Polsce.

Stadion Floriana Krygiera

Tu trzeba jednak dodać, że jest i zła wiadomość, tym razem dla ogółu podatników w Szczecinie. Stadion będzie znacząco droższy niż zakładano. W tym tygodniu radni przegłosowali dodatkowe środki, ponieważ zaktualizowany kosztorys inwestorski opiewa na 272 mln zł zamiast planowanych wcześniej 245 mln. Nie jest też pewne, czy choć jeden kandydat zmieści się w 272 milionach, dlatego realny koszt poznamy po 9 sierpnia.

To duża zmiana, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w 2013 punktem wyjścia była kwota 48 milionów! Oczywiście dziś mówimy o zupełnie innym zakresie prac – stadion jest większy, powstanie w praktyce od zera, będzie miał parkingi podziemne, a do tego dużą akademię treningową obok. Na akademię miasto ma już dofinansowanie w wysokości ok. 30 mln zł, ale liczy na zwiększenie środków do 80 mln. Decyzji z MSiT jeszcze nie ma.

Reklama