Glasgow: Celtic modernizuje stadion przed sezonem

źródło: HeraldScotland.com / DailyRecord.co.uk; autor: michał

Glasgow: Celtic modernizuje stadion przed sezonem Nie jest to wielka zmiana, a jednak najdroższa od chwili ukończenia stadionu. Tego lata w Glasgow na modernizację Parkhead pójdzie ok. 4 mln funtów. W planie nowe lampy LED, boisko i poprawki konstrukcyjne.

Reklama

Sezon zakończony, jest więc czas na prace na stadionach. W Glasgow najbardziej interwencji wymaga Ibrox, a jednak modernizowany jest obiekt odwiecznych rywali, Celtic Park. Przyczyna jest prosta: Celtic ma podwójną koronę i finansową dominację, Rangers mają naprawdę niewiele, by związać koniec z końcem.

Celtic Park© Netty 78

Celtic zamierza więc tego lata stworzyć na swoim stadionie jeden z najlepszych w Europie systemów rozrywkowych, tj. zupełnie nowe nagłośnienie i oświetlenie meczowe. Instalowane 20 lat temu halogeny ustąpią miejsca lampom LED, które zapewniają znacznie większe możliwości przy organizacji widowiska, jednocześnie ograniczając koszt utrzymania areny. Na ten cel przeznaczone będzie ok. 2,3 mln funtów, a więc ponad 11 mln zł.

Drugim największym wydatkiem będzie nowe boisko. Po raz pierwszy w historii zainstalowana zostanie murawa hybrydowa, najdroższa ze wszystkich układanych dotąd w Szkocji. Boisko wzmocnione syntetycznymi włóknami ma kosztować ok. 1,3 mln funtów (6,4 mln zł) i stanowi odpowiedź na skargi trenera Brendana Rodgersa dotyczące niskiej jakości boiska w zakończonym sezonie.

Dodatkowe prace będą uwzględniały remonty ścian i zadaszenia na zachodniej i południowej trybunie stadionu. To jednak tylko preludium do największych zmian, jakimi będzie budowa przed stadionem hotelu i centrum komercyjnego, na czele z nowym sklepem Celtiku i muzeum klubowym.

Reklama