Miejsca stojące: Shrewsbury przechodzi do historii

źródło: własne | MK

Miejsca stojące: Shrewsbury przechodzi do historii Pierwszy sektor stojący na centralnym szczeblu rozgrywek w Anglii i Walii – taki tytuł brzmi dumnie. Od wtorku dzierży go Shrewsbury Town, gdzie zainstalowano prawie 600 krzesełek z wbudowanymi barierkami.

Reklama

We wtorek wieczorem pierwsi dziennikarze mogli zobaczyć efekt tygodniowej instalacji i wielomiesięcznych starań. To nowy sektor stojąco-siedzący na New Meadow, konkretnie na Salop Stand. Zdemontowano krzesełka z 6 najwyższych rzędów trybuny, by w ich miejscu stworzyć bezpieczne miejsce do stania.

W sumie wymiana objęła ok. 555 krzesełek, więc projekt wydaje się bardzo skromny. Chyba nigdy jeszcze nie pisaliśmy o pracach, które ograniczyły się tylko do takiej kosmetyki. A jednak w Shrewsbury pisze się historia angielskiej piłki.

Shrewsbury Town© Shrewsbury Town

Po raz pierwszy od słynnego Raportu Taylora krzesełka na angielskim stadionie zostały zdemontowane, by zamiast nich stworzyć sektor do stania. Oczywiście nie tylko do stania – system firmy Ferco ma to do siebie, że można pomiędzy barierkami rozłożyć siedziska. W związku z tym może spełnić nawet międzynarodowe normy dotyczące „all-seating” bez dodatkowych kosztów.

Na przeprowadzenie prac wartych 65 tys. funtów składali się kibice z całej Wielkiej Brytanii, zresztą nie tylko. Oddolna inicjatywa trwała w sumie 18 miesięcy, nawet jeśli montaż zajął kilka dni. Chodziło o pokazanie, że można bezpiecznie kibicować w takim sektorze.

To istotny projekt o tyle, że w dwóch najwyższych ligach Anglii wciąż niedopuszczalne jest zainstalowanie takich sektorów, a tym samym legalne stanie podczas meczów. Niedawno skandal wywołała arogancka wypowiedź podsekretarz stanu ds. sportu Tracey Crouch, która odmówiła podobnego projektu proponowanego przez West Bromwich Albion. W związku z tym od wtorkowej premiery w Shrewsbury pojawiły się największe brytyjskie media.

Shrewsbury Town© Shrewsbury Town

Shrewsbury Town© Shrewsbury Town

Reklama